Tvrdé boje o Soledar pokračují, tvrdí ukrajinský generální štáb ve večerním hlášení o situaci na bojišti. Dobytí tohoto města v Donbasu ohlásilo ruské ministerstvo obrany v pátek a vůdce ruských žoldnéřů z Wagnerovy (rusky Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin ještě dříve. Podle některých pozorovatelů se ukrajinské jednotky brání jen v malé části Soledaru.
Rusko dnes také podniklo další rozsáhlý vzdušný útok proti ukrajinským městům a objektům kritické infrastruktury, úřady hlásí mrtvé a raněné civilisty a varují, že způsobené škody na energetice si vynucují vypínání dodávek elektřiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj apeloval na západní partnery, že ruský teror je možné zastavit jedině na bojišti, tedy dalšími dodávkami zbraní obráncům Ukrajiny.
„Nepřítel neopouští záměr zmocnit se celé Doněcké oblasti. S tímto cílem vkládá hlavní úsilí do útočných operací ve směru na Bachmut. Pokračují těžké boje o Soledar,“ uvedlo ukrajinské velení. Ruské jednotky podle něj útočí i na dalších úsecích v Donbasu na východě Ukrajiny. „Naši vojáci po celý den odrážejí útoky nepřítele. Okupanti utrpěli velké ztráty,“ dodalo.
Německý novinář Julian Röpke na základě analýzy záběrů z bezpilotního letounu dospěl k závěru, že 95 procent města ovládají Rusové. V ukrajinských rukou podle něj zůstává jeden solný důl, západní trať a osada Sol, uvedla ruská redakce BBC.
Poukázala rovněž na analýzu britského listu Financial Times, který přirovnal krvavé boje o Soledar a Bachmut k bojům o Severodoněck a Lysyčansk z loňského roku. Tehdy se strategie „mlýnku na maso“ Ukrajincům vyplatila –oslabila totiž ruské jednotky natolik, že otevřela cestu k úspěšným protiofenzivám v Charkovské a Chersonské oblasti na severovýchodě a jihu země. Je možné, že nyní opakují stejnou taktiku, aby ruských ztrát u Bachmutu mohli využít ke spuštění další silné protiofenzivy. Podmínkou ovšem je, aby ruské ztráty byly výrazně vyšší než ukrajinské. Deník současně upozornil, že bitva o Bachmut a Soledar pohltila také tisíce ukrajinských vojáků, kteří mohli být nasazeni jinde.
„Ukrajinci nejsou neprůstřelní. Zaznamenávají ztráty každý den. Rusko doufá, že Ukrajině dojdou zdroje dřív. Možná přijdou těžké časy,“ řekl listu nejmenovaný západní představitel. V ideálním případě Ukrajinci udrží frontu u Bachmutu minimálními silami. Pokud ale sami do bojů zabřednou, může se ukázat, že „ruská strategie možná není tak hloupá, jak vypadá“, připustil expert na městský boj Anthony King.