Ve středu minulý týden proběhla v poslanecké sněmovně uzavřená akce, jejíž obsah zatím nemá obdoby nikde v Evropě. Politikové, bezpečnostní komunita, experti na hybridní hrozby a propagandu a akademici se sešli k první debatě na téma, které je v Čechách poměrně překvapivé.
Debatovali o oboru, který nedávno šéfové největších špionážních agentur světa, CIA a MI6, označili veřejně za největší hrozbu našeho civilizačního okruhu: o narativní válce, tedy o schopnosti naplnit vážené a uznávané pojmy novým, toxickým příběhem. Tak, aby populace na narativní válkou zasaženém území přestala chápat, co jsou její vlastní hodnoty přežití, a aby lidé v náhlém radikálním hnutí mysli ničili sami sebe.
Sněmovní debata o dvou panelech organizovaná Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku ukázala poprvé na problém, o kterém se v bezpečnostní komunitě nejen v ČR, ale i v Evropě jen šušká. Nepřátelské státy, především Rusko a Čína, vyvíjejí nové typy vlivových operací, které se velmi překvapivě soustředí i na proniknutí do té části politického a religiózního spektra, kde jsme léta byli zvyklí vidět pravý opak. Konzervatismus jsme už od dob Ronalda Reagana vnímali jako vítěze nad komunismem, a proto jako hnutí, které je imunní vůči všemu, co přichází z Ruska. Bohužel, jak ukazují aktuální výzkumy a zjištění zpravodajských agentur i akademické sféry, pod svícnem bývá největší tma. Právě někdejší úhlavní nepřítel Sovětského svazu dostal největší zásah novým typem válčení. Jeho ideologie byla unesena profesionálními politickými operativci, které kromě Ruska a Číny živí i novodobí oligarchové.
Používají k tomu nový příběh o zkaženém Západu a morální čistotě judeokřesťanské civilizace, která si může vzít příklad na Východě. Jejich cílem ovšem není rozkvět konzervatismu, který je nesmírně potřebnou protivahou na politické scéně, ale jeho znásilnění pro vlastní politické účely. Proto se dnes divíme, jak mohli donedávna soudní politikové najednou vyměnit slovník a názory, jak občanští aktivisté a věřící radikalizují své smýšlení a podporují například odstoupení ukrajinského území Rusům nebo znovuzvolení odsouzeného Donalda Trumpa, o němž i někdejší šéf FBI Andrew McCabe tvrdí, že je ruským politickým operativcem.
Díky místopředsedovi sněmovny Janu Bartoškovi za KDU-ČSL, jedné ze stran, které se tento problém rovněž dotýká, ale také díky významným řečníkům, jakým byl například ředitel BIS Michal Koudelka, vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn, duchovní Petr Jan Vinš, historik Jaroslav Šebek nebo sinoložka Olga Lomová, je Česká republika první zemí v Evropě, kde se konzervativci poctivě zamýšlejí nad něčím, čemu politologové říkají „movement jacking“, tj. únos nějaké ideologie nebo hnutí pro nepřátelské účely. Jedině skrze otevřenou diskuzi může vzniknout v budoucnu účinná protiakce.
Není asi náhoda, že šéf kampaně Donalda Trumpa (dnes ve vězení pro finanční podvody na Trumpových voličích, z nichž pro svou potřebu lákal peníze), řekl: „Americký konzervatismus je mělká záležitost. Všechno, čím lidi stačí omámit, jsou zbraně, potraty, neplacení daní a bílá barva kůže.“
Nastal čas vrátit konzervativní politiku k jejím kořenům. A to je daleko od Ruska.
Autorem je Alexandra Alvarová.