Jann S. Wenner, spoluzakladatel a vydavatel magazínu Rolling Stone, zveřejnil na www.rolingstone.com interview s odcházejícím americkým prezidentem Barackem Obamou. Bylo to den po prezidentských volbách, ve kterých vyhrál Donald Trump a nikoli Hillary Clintonová, kterou Obama podporoval. Mluvili samozřejmě o mnoha důležitých věcech, které se týkaly této volby a jejích následků. Tentokrát ale vybereme jen jednu zajímavou marginálii. Došlo i na téma legalizace marihuany.
Wenner se ptá: „Nyní si můžete koupit marihuanu legálně na celém západním pobřeží. Tak proč stále vedeme válku proti drogám? Je to kolosální selhání. Proč pořád tančíme kolem této věci a zařazujeme marihuanu do první kategorie nebezpečných drog?“
Obama odpověděl: „Podívejte, jsem jasně toho názoru, že bychom se měli snažit odrazovat od zneužívání návykových látek. Já nevěřím, že legalizace je všelékem. Ale jsem přesvědčen, že s tím máme zacházet jako s problémem veřejného zdraví, stejně jako to děláme s cigaretami či alkoholem. Je mnohem chytřejší způsob, jak se s tím vyrovnat. Běžně to, jak se tyto klasifikace mění, se nedělá prezidentským dekretem, ale jsou prováděny buď legislativně nebo prostřednictvím DEA (Drug Enforcement Administration, americká agentura zabývající se bojem proti pašování drog a jejich zneužívání, pozn. aut.). Jak si dovedete představit, DEA, jehož úkolem historicky je prosazovat drogové zákony, nebude vždycky na čele těchto problémů.“
„A co vy? Vy budete v čele?“ ptá se Wenner.
„Podívejte, já jsem teď dost v oslabené pozici. Až budu mít příležitost jako soukromá osoba, mohu popsat, kam si myslím, že bychom mohli zajít. Ale ve světle těch referend, mimo jiné v Kalifornii, už jsem řekl a také to zmínil v show Billa Mahera (americký herec a politický komentátor, pozn. aut.), kde se mě ptal na to samé téma, že je v dlouhodobém horizontu neudržitelné pro Ministerstvo spravedlnosti nebo DEA prosazovat změť zákonů, kde něco, co je zákonné v jednom státě, může znamenat 20 let vězení v jiném. Takže to je debata, která je nyní zralá a to stejně, jako jsme dosáhli pokroku ohledně manželství osob stejného pohlaví…“
Podle Obamy jsou tyto státy laboratoří demokracie a v pětině z nich už je to legální.
Jak připomíná k tomuto tématu Hlas Ameriky, Obama řekl v roce 2014 v jednom interview: „Jak již bylo dobře zdokumentováno, jako mladý jsem kouřil trávu a vnímám to jako zlozvyk a neřest, a to ne moc odlišný od cigaret, které jsem od mládí kouřil po značnou část svého dospělého života. Nemyslím si, že je mnohem nebezpečnější než alkohol.“
Podle Hlasu Ameriky zatím poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že podpora legalizace marihuany je mezi lidmi vysoká. Podle průzkumu, který v září publikoval Pew Research, 57 procent Američanů věří, že marihuana by měla být legální ve srovnání s 37 procenty, kteří se domnívají, že by měla zůstat nezákonná. Před deseti lety byl ten poměr obrácený. Pro legalizaci bylo 32 procent lidí proti 60 procentům.
Nezdá se tedy, že by se americká populace přikláněla v této otázce ke konzervativnímu pojetí. Jednou z možností je, že za tím stojí společenská změna, která je plodem i té liberální politiky a cítění, která zdánlivě utržila porážku Trumpovým vítězstvím. Když necháme stranou, že většina voličů hlasovala pro Clintonovou, podoba společnosti je tak jako tak něco, co politici nemají pod kontrolou. Nejde ani tak o to, že by šlo o propagaci drog, jako je marihuana. Spíš si lidé kladou otázku, proč by produkty z této rostliny měly být považovány za větší hrozbu, než je třeba legální alkohol nebo jiné těžké (pro změnu nelegální) drogy. Na argument, že je to jedno a že není třeba k jakýmkoli drogám, legálním a nelegálním, přidávat schválení nějaké další, nebudou slyšet. Ke společenskému posunu tady došlo a to, jak se věci vyvinou ve Spojených státech, nakonec časem asi časem ovlivní i zbytek západního světa.