Americký ministr zahraničí John Kerry a kubánský ministr zahraničí Bruno Rodriguez jednali na nejvyšší úrovni mezi oběma zeměmi po více než půl století. Hovořili spolu za zavřenými dveřmi jednání poté, co přijeli na panamský summit. Mezitím ministerstvo zahraničí USA doporučilo, aby Kuba byla vyjmuta ze seznamu států podporujících terorismus. Na něm je od roku 1982. Takový krok by mohl pro tyto dvě země otevřít cestu k obnovení velvyslanectví.
Americký prezident Barack Obama a kubánský vůdce Raúl Castro by se také měli v příštích dnech oficiálně setkat na americkém summitu v Panamě.
O setkání Kerryho a Rodrigueze se objevilo jen pár detailů. Poslední srovnatelné setkání na vysoké úrovni bylo v roce 1959, když se Fidel Castro setkal s tehdejším viceprezidentem USA Richardem Nixonem.
Diplomatické styky byly tehdy zmrazeny o dva roky později, ale v loňském roce Barack Obama oznámil, že by mohla začít „nová kapitola“ ve vzájemných vztazích.
Jak připomíná na BBC analytik Will Grant, Obama a Raúl Castro se mohou přes vzájemné rozpory dostat k historickému přelomu. Od doby, kdy se prezident Eisenhower setkal s kubánským vůdcem Fulgenciem Batistou, se americký a kubánský prezident nepotkali. Podle Granta je to pro Obamu důležitý diplomatický krok, který ukazuje kubánskému vůdci, že mu jde skutečně o normální vztahy s komunistickým ostrovem.
Obamovy změny jsou předmětem kritiky republikánů i obhájců lidských práv, kteří považují nové směřování za přílišné ústupky. V USA také žije řada Kubánců, kteří tam utekli před komunistickým režimem a mají k vládě obou Castrů velmi negativní vztah. Změny, ke kterým na Kubě dochází, považují někteří komentátoři za kosmetické, které na podstatě režimu nic nemění. Faktem je, že Kuba se nachází ve fázi, kdy při své nevalné ekonomické situaci hledá aspoň nějaké spojence. Jestli to bude Rusko, Venezuela, nebo USA, bude možná pragmatickým kubánským vůdcům nakonec jedno. Záleží jen na tom, aby lidu vysvětlili, že je to jejich vítězství a dovršení kubánské revoluce. Nebyl by to první komunistický stát, který se tak zařídil.