Barack Obama přiletí v neděli na Kubu jako první americký prezident po 88 letech. Přílet je plánován na odpoledne místního času (pozdě večer SEČ). Poté má na programu návštěvu staré Havany a setkání s kardinálem Jaimem Ortegou. Oficiální program začne v pondělí.
Obamova třídenní návštěva má za cíl potvrdit zlepšování vzájemných vztahů mezi Spojenými státy a Kubou. Americký prezident se má setkat s kubánským vůdcem Raúlem Castrem, ale také se zástupci tamní potlačované opozice. Na Kubě setrvá do úterý, na kdy má plánováno právě setkání s disidenty.
Obamova cesta je považována i za příležitost pro posílení amerických investic na komunisty ovládaném ostrově či pro další uvolnění podmínek pro americké turisty. Kubánské vedení očekává, že se Obama vysloví pro zrušení letitého obchodního embarga.
Obamova vláda loni obnovila plné diplomatické styky mezi oběma zeměmi znepřátelenými více než půl století, umožnila americkým firmám podnikat na Kubě v řadě odvětví a povolila dovoz některého zboží od kubánských výrobců.
Kubánské disidentské organizace doufají, že historická návštěva amerického prezidenta přispěje k ukončení represí vůči oponentům režimu. Disidenti to podle agentury AFP uvedli v prohlášení zveřejněném v sobotu. Podle některých by ale Obama neměl na ostrov cestovat, dokud Havana neukončí pronásledování kritiků vlády.
„Doufáme, že příjezd amerického prezidenta přispěje k radikální změně v chování úřadů a přiměje je k respektování lidských práv,“ píše se v prohlášení disidentských organizací. „Tato změna by měla začít tím, že skončí represe a používání fyzického násilí proti politickým aktivistům,“ dodává se v komuniké.
Podle dopisu zveřejněného minulou neděli slíbil americký prezident organizaci Dámy v bílém, která sdružuje manželky politických vězňů, že si promluví s kubánským vůdcem Raúlem Castrem o překážkách, jež musí Kuba překonat na cestě k plnému dodržování lidských práv.
Vůdkyně Dam v bílém Berta Solerová podle serveru The Daily Telegraph nesouhlasí s návštěvou šéfa Bílého domu na Kubě vzhledem k pokračujícímu porušování lidských práv. „Teď není pro tuto návštěvu vhodná doba. Kdyby se věci měnily k lepšímu, byl by Obama velmi vítán. Ale není tomu tak. Nic se nezměnilo,“ prohlásila Solerová.
Solerová chce, aby Obama vyzval k amnestii pro politické vězně, kterých je podle ní na ostrově zhruba 80. Kubánská vláda oficiálně popírá, že by na ostrově byli nějací političtí vězni.
Solerová hodlá počkat na Obamův projev a teprve po něm se rozhodne, zda přijme jeho pozvání na schůzku na americké ambasádě v Havaně v úterý. Kdyby Solerová na setkání nepřišla, znamenalo by to pro Obamu značnou nepříjemnost. Obama považuje sbližování s Havanou za jeden z úspěchů své zahraniční politiky, ale republikáni ho kritizují, že pomáhá kubánské diktatuře.
Nejznámější kubánský bojovník za lidská práva Elizardo Sánchez minulý týden upozornil, že policie nařídila disidentům, aby zůstali doma a schůzky s Obamou se neúčastnili. On a většina ostatních odpůrců režimu se ale prý hodlají úřadům vzepřít.