Snaha prezidenta Baracka Obamy narovnat vztahy s komunistickou Kubou naráží na vážné problémy. Podle kubánské opozice režim přitvrzuje. A podle americké konzervativní televizní stanice Fox News byli v Sýrii spatřeni kubánští vojenští poradci, kteří mají pomáhat armádě prezidenta Bašára Asada. To by znamenalo odklon od toho, co od sbližování s „Ostrovem svobody“ očekávají Spojené státy.
Bezduchý ústupek diktátorům
Snaha o normalizaci vztahů mezi Spojenými státy a Kubou od počátku narážela na odpor republikánské opozice. Šéf její frakce ve Sněmovně reprezentantů John Boehner už loni v prosinci prohlásil, že revize vzájemných vztahů s Kubou není možná bez toho, aby si kubánský lid užíval svobody. Obamův krok označil za další ze série „bezduchých“ ústupků diktátorům.
Senátor a jeden z klíčových republikánských kandidátů na prezidenta Marco Rubio, který má sám kubánské kořeny, označil Obamovo rozhodnutí „odměnit režim Castra a zahájit cestu k normalizaci vztahů s Kubou za neakceptovatelné“.
[ctete]24482[/ctete]
Vojenská podpora režimu Bašára Asada
Fox News dnes uvádí, že podle informací Institutu pro kubánská a kubánsko-americká studia na Miamské univerzitě nedávno Sýrii navštívil generál Leopoldo Cintra Frias, velitel kubánských ozbrojených sil. Vedl skupinu vojenských specialistů s úmyslem spojit síly s Ruskem v podpoře prezidenta Asada.
Zdroj z americké administrativy potvrdil, že se na území Sýrie nacházejí jednotky kubánských polovojenských a speciálních sil, a odvolával se přitom na informace zpravodajských služeb. Uvedl, že kubánští vojáci jsou školeni v Rusku a do Sýrie byli dopraveni v ruských letadlech. Jelikož jsou odborníky na provoz tanků ruské výroby, mohou připravovat jejich posádky v boji proti povstaleckým silám zaštítěným Spojenými státy.
Výkonný ředitel Institutu Jaime Suchlicky tímto vývojem není překvapen. Poukázal na dlouhou historii ruských dodávek vojenské techniky na Kubu, stejně jako na kubánskou pomoc při operacích Sovětů vedených v Africe v sedmdesátých letech minulého století. Kuba také poslala vojáky na pomoc Sýrii v roce 1973 v jom-kippurské válce proti Izraeli.
V Sýrii zuří krvavá občanská válka již čtvrtým rokem. Vyžádala si životy 250 tisíc lidí a zažehla humanitární krizi milionů vysídlených uprchlíků. Spojené státy vyzvaly diktátora Asada k odstoupení a podporují povstalecké skupiny známé jako Syrská svobodná armáda. V Sýrii jsou ovšem přítomny také jednotky Islámského státu a odnože al-Kájdy al Nusra, které bojují s Asadem, Syrskou svobodnou armádou a mezi sebou navzájem. Rusko, Írán a nyní zřejmě i Kuba pomáhají Asadovi v jeho snaze udržet moc.
Raúl Castro podpořil syrský režim
Spojené státy přerušily diplomatické vztahy s Kubou v roce 1961 po revoluci Fidela Castra. Po desítky let se snažily aktivně svrhnout kubánskou vládu nebo ostrov izolovat včetně zpřísnění hospodářského embarga, poprvé zavedeného Dwightem D. Eisenhowerem. Prezident Obama letos odstranil Kubu ze seznamu států podporujících terorismus. Americké velvyslanectví v Havaně bylo znovu otevřeno v červenci 2015.
„Ano, jsou tací, kteří se chtějí vrátit v čase a zdvojnásobit politiku izolace,“ prohlásil v té době Obama v Bílém domě. „Ale je to už dávno, abychom si uvědomili, že tento přístup nefunguje. Uplynulo už padesát let… Je to historický krok vpřed v našem úsilí o normalizaci vztahů s kubánskou vládou a lidem a začátek nové kapitoly s našimi sousedy v Americe.“
[ctete]28006[/ctete]
K neoficiálním zprávám o působení kubánských vojenských specialistů na syrském území vydal Institut pro kubánská a kubánsko-americká studia prohlášení. „Pokud by se tato informace o přítomnosti kubánských vojáků v Sýrii nyní potvrdila, znamenalo by to, že generál Raúl Castro má větší zájem na podpoře svých spojenců Ruska a Sýrie než na pokračování v normalizaci vztahů se Spojenými státy,“ uvedl mimo jiné.
„Raúl Castro vyjádřil veřejně svoji podporu syrskému režimu a solidaritu s ruskými a íránskými cíli na Blízkém východě,“ tvrdí Institut. „Tento nový kubánský internacionalismus znovu potvrzuje, že se bratři Castrové ve své roli ve světě více zajímají o opozici vůči USA než o modernizaci Kuby a pomoc kubánskému lidu vyvést jej z jeho utrpení.“
Tolik Fox News.
Kubánská vláda přitvrdila vůči opozici
Pochybnosti o sbližování Obamovy administrativy s režimem bratří Castrů vyslovuje i kubánská opozice. Vůdkyně aktivistické skupiny Dámy v bílém, Berta Solerová, v těchto dnech prohlásila, že k očekávaným politickým změnám na Kubě nedochází a vláda naopak přitvrdila vůči opozici. Dosavadní ústupky režimu označila za drobné a nepodstatné.
Situace se podle ní zhoršila nejen kvůli tomu, že je totalitní režim sebejistější proto, že Barack Obama usiluje o zrušení přes půlstoletí trvajícího obchodního embarga. Další ránu pro opozici podle ní znamenala nedávná návštěva papeže Františka. „Zatímco před touto návštěvou bylo na Kubě 74 politických vězňů, dnes jich je stovka,“ vypočítala Solerová. Před papežovou návštěvou byly zároveň zadrženy desítky lidí.
Podle Solerové musí kubánský režim nejprve opozici pustit k volbám a umožnit jí svobodně se projevovat na veřejnosti i v médiích, k čemuž prý za Castrovy vlády nedojde. Ocenila by větší podporu ze světa, která však v souvislosti s americko-kubánským sbližováním klesá.
[ctete]13422[/ctete]
Pokud se dnes zároveň potvrzuje, že se na zaměření zahraniční politiky kubánské vlády nic nemění, jeví se kritika Obamovy administrativy uvolňovat vztahy s komunistickou Kubou jako naprosto oprávněná.