Úřady v jihoindickém státě Kerála řeší již po několikáté onemocnění obyvatel kvůli viru Nipah. Poté, co na něj na konci srpna zemřeli dva lidé, otestovaly již stovky dalších obyvatel. Neexistuje proti němu vakcína a má až 75% smrtnost.
Indické úřady v oblasti vyhlásily karanténu a otestovaly více než 700 lidí, omezily veřejná shromáždění, uzavřely některé školy a omezily chod veřejných institucí i veřejnou dopravu v souvislosti s výskytem viru Nipah, kterým onemocnělo nejméně pět lidí. Dva zemřeli, další tři leží v nemocnici. Podle úřadů u dalších 77 osob existuje významné riziko infekce, informovala agentura Reuters.
Odborníci nyní trasují původce přenosu. První obětí byl drobný rolník pěstující banány a ořechy v místní vesnici, nakazila se také jeho dcera a jeho švagr. Další osoby z jejich okolí podstoupily testy na onemocnění. Zemřel také pacient, se kterým byl první zmíněný muž později v kontaktu.
Virus Nipah pochází patrně z místní populace kaloňů a vyskytuje se v Malajsii, Indii a Bangladéši na farmách, kde se chovají domácí vepři, kteří jsou virem Nipah postiženi. V oblasti jde o čtvrtou podobnou událost od roku 2018. Jak uvádí Státní zdravotní ústav, může probíhat i asymptomaticky, pokud se však onemocnění virem Nipah manifestuje jako encefalitida, mají případy s klinickými projevy 40% až 75% smrtnost.
Jedinou dobrou zprávou podle Indů je, že kmen viru zachyceného v oblasti není nijak obzvláště nakažlivý. Přenáší se přímým kontaktem s nakaženými, nebo prostřednictvím potravin, které jsou kontaminovány výkaly, či slinami infikovaných kaloňů, například konzumací kontaminovaného ovoce. Obavy vzbuzuje především případná mutace, která by zvýšila jeho schopnost šířit se mezi lidmi.