Estonská vládní koalice se v pondělí shodla na návrhu zbavit ruské a běloruské občany volebního práva v estonských komunálních volbách, informoval server Yle. „Doporučujeme našim poslaneckým klubům, aby urychleně změnily ústavu tak, aby občané agresorských států už nemohli rozhodovat v místních volbách,“ uvedl premiér Kristen Michal z liberální Reformní strany.
Doposud mohli cizinci a osoby bez státní příslušnosti hlasovat v místních volbách, pokud byli registrováni v některé z estonských obcí. Změna estonské ústavy vyžaduje buď referendum, schválení dvěma po sobě jdoucími parlamenty, nebo prohlášení současného parlamentu o naléhavosti.
K vyhlášení naléhavosti je potřeba čtyřpětinová většina odevzdaných hlasů. Poté trvá nejméně sedm měsíců, než může změna vstoupit v platnost. „Pokud návrh schválíme ještě před čtvrteční desátou hodinou dopoledne, stihneme věc vyřešit do komunálních voleb v říjnu 2025,“ řekl v pondělí předseda ústavního výboru parlamentu Hendrik Terras.
„Dát moc Rusům je neobhajitelné“
Pouze Strana středu, která má sedm ze 101 křesel v estonském parlamentu Riigikogu, je zcela proti změně volebního práva. Ostatní strany souhlasí s tím, že by ruští a běloruští občané měli být zbaveni volebního práva, ale neshodly se na tom, jak změnu formulovat.
Strany také nejsou jednotné ohledně hlasovacího práva zhruba 60 000 osob bez státní příslušnosti, z nichž většina má ruský původ. Politici varují, že Rusko u svých občanů předpokládá loajalitu.
„Tito lidé se rozhodli být politicky loajální k Rusku. Je naprosto neobhajitelné dát jim v Estonsku jakoukoli politickou moc,“ prohlásil Urmas Reinsalu, lídr opoziční strany Isamaa a bývalý ministr zahraničí.
I kdyby Riigikogu věc schválil, změna ústavy by mohla být zablokována. Estonská kancléřka spravedlnosti Ülle Madiseová (kancléř spravedlnosti je vládní úředník, který v některých severoevropských zemích dohlíží na zákonnost vládních opatření – pozn. red.) se k plánované změně vyjádřila kriticky a naznačila, že se možná obrátí na nejvyšší soud. Ten je v Estonsku zároveň ústavním soudem a může zrušit návrhy zákonů, které považuje za protiústavní.
Na začátku roku 2024 žilo v Estonsku trvale 296 268 Rusů, což představuje 21,55 procenta trvale žijícího obyvatelstva. Rusové jsou tak nejpočetnější etnickou menšinou v Estonsku.