Babišova vláda bez důvěry parlamentu vzbuzuje masový nesouhlas občanů. K petici nazvané „Milion chvilek pro demokracii“ se za pouhých jedenáct dní připojilo 144 800 lidí. (Stav v pátek 9. 3. ve 13.30 hodin odpoledne.)
Název petice vyjadřuje ambici organizátorů získat jeden milion podpisů k požadavku, aby Babiš odstoupil z funkce předsedy vlády především kvůli trestnímu stíhání pro dotační podvod. Petice uvádí i další důvody:
„My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 70 let po komunistickém puči a 29 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že je to normální. Chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce!“ vzkazují občané v petici předsedovi vlády.
Připojit se můžete ZDE.
Organizátory petice jsou tři studenti, kteří vytvořili spolek „Milion chvilek“. Jeho předsedou je student bohemistiky, filozofie a teologie Mikuláš Minář, dalšími jsou student evangelické teologie Benjamin Roll a student sociální geografie Jiří-Jakub Zévl.
K petici je připojeno vysvětlení důvodů pro požadavek na Babišovo odstoupení. Sestává jednak z principiálních důvodů a jednak z důvodů, jež jsou spojené s konkrétní situací, osobou a kauzou Andreje Babiše.
- Trestně stíhaný premiér se může snažit ovlivňovat vyšetřování své osoby.
- Trestně stíhaný premiér uvrhuje zemi do vnitřní politické nestability a nejistoty – bude-li odsouzen, pak může padnout celá vláda. Navíc se nemůže plně věnovat vládě. Část svého času musí věnovat i své obhajobě.
- Premiér by měl být nejčistším z čistých v politice. Měl by být morálním vzorem. Pokud se stane trestně stíhaným, ztrácí důvěryhodnost jak pro politické partnery, tak pro občany.
- Trestně stíhaný premiér je velmi špatnou vizitkou naší země v zahraničí.
- Je normální, že osoby veřejně činné rezignují kvůli mnohem menším „nesrovnalostem“. Tak kupř. Stanislav Gross rezignoval v roce 2005 na funkci kvůli tomu, že nedokázal vysvětlit původ 1,2 mil. (!) na svůj byt.
- Ačkoli je třeba ctít presumpci neviny, není pravda, že se status trestně stíhané osoby nijak nemění. Jakmile je řadový policista vážně podezřelý z trestného činu, je postaven mimo službu, dokud se záležitost nevyšetří. Proč by to potom nemělo platit u premiéra, na kterého bychom měli mít mnohem přísnější metr? Představme si, že by byl premiérem David Rath. Měli bychom čekat několik let, než soudy vynesou rozsudek, který on svými obstrukcemi neustále oddaluje a proti kterému se následně odvolá? Máme vždy počkat několik let, zda se osoba trestně stíhaná za korupci, násilný trestný čin či dotační podvod přece jen neospravedlní? A co když ne?
- Trestní stíhání pod dohledem státního zástupce – to už není jen nějaká pochybnost o „nesrovnalostech“ či nějaké anonymní udání. To je opravdu vážné obvinění, podložené prací policie a nějakými důkazy.
Důvody spojené s konkrétní situací, osobou a kauzou Andreje Babiše
- Není žádný důvod, proč by Babiš nemohl přenechat funkci někomu jinému ve straně, která zvítězila ve volbách – v hnutí ANO.
- Andrej Babiš je stíhán kvůli podezření z úmyslného trestného činu, nikoli z nějakého přestupku z nedbalosti. Je podezřelý z toho, že úmyslně porušil zákony ČR, které se zavázal složením poslaneckého slibu dodržovat.
- Andrej Babiš nedokázal veřejnosti vysvětlit, proč by měl být nevinný a proč by se na něj všechny výše zmíněné důvody pro složení funkce neměly vztahovat. Jeho obhajoba spočívala v tom, že
- je to objednaná kauza, kterou si zaplatila mafie. Pro své tvrzení neuvedl žádný důkaz ani konkrétní jméno a zpochybnil jím důvěryhodnost české policie a justice,
- tvrdil, že peníze proinvestoval a že objekt slouží veřejnosti. O proinvestování však nikdo nepochybuje.
To, že Andrej Babiš nejspíš získal dotaci podvodně, spočívá podle vyšetřovatelů OLAF v tom, že
- uvedl nepravdivé informace v žádosti o dotaci (= lhal),
- neuvedl další informace důležité ke správnému posouzení žádosti o dotaci (= neříkal celou pravdu),
- účelově vyvedl Čapí hnízdo z Agrofertu do firmy vlastněné anonymními akcionáři a po vyčerpání dotace se Čapí hnízdo vrátilo zpět pod Agrofert.
Díky této kombinaci účelového jednání získal neoprávněně dotaci, kterou by jinak nikdy získat nemohl (byla určena malým a středním firmám).
Tato tři podezření, která by mohla být skutkovým naplněním trestného činu úmyslného dotačního podvodu, by měl Andrej Babiš vysvětlit a vyvrátit. To však dosud neudělal, ani se o to nepokusil. Zřejmě je tedy vysvětlit nedokáže. Dokud je nevysvětlí, je jakákoli jeho snaha obhajovat se poukazy na „účelovku“ a mafii bezpředmětná.
Závěr:
Z těchto důvodů lze usoudit, že Čapí hnízdo není žádná účelová politická kauza, ale možná velmi vážný podvod, který připravil o 50 milionů někoho jiného (kdo dotaci nedostal a kdo peníze vyplatil) a které nakonec zaplatíme my všichni. Proto by se měl premiér zdržet výkonu funkce až do chvíle, kdy záležitost rozhodne soud. Není žádný důvod pro to, aby nepředal funkci někomu dalšímu ve vítězné straně voleb, v Hnutí ANO. Tím by zároveň odblokoval zablokovanou politickou situaci, kdy většině stran zásadně vadí právě tento fakt – trestně stíhaný premiér.
Připojit se můžete ZDE.