Sněmovna v pátek pustila do dalších kola projednávání sporný vládní konsolidační balíček. Poslanci diskutovali o předloze více než 27 hodin čistého času od středečního zahájení. Opozici se nepodařilo předlohu zamítnout ani vrátit vládě k dopracování. Zamítnutí navrhl předseda opoziční SPD Tomio Okamura a hlasovalo pro něj 72 přítomných opozičních poslanců. Naproti tomu 98 koaličních poslanců hlasovalo proti zamítnutí. Stejným poměrem hlasů neprošlo ani vrácení vládě k dopracování.
Zákon nyní zamíří k projednání do sněmovních výborů. Druhé čtení by se mohlo uskutečnit začátkem září. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nevyloučil to, že by v dalších sněmovních kolech mohly za určitých podmínek získat podporu i případné pozměňovací návrhy podané opozicí.
Na ochotu vlády upravit některé parametry navrhovaných změn, které se týkají zejména daní, se ptala Eva Fialová (ANO). Stanjura zopakoval, že v koalici posoudí všechny případné pozměňovací návrhy. „Pokud bude zachován objem úspor a přijde nápad, pozměňovací návrh z řad opozice, který bude dobrý, lepší nebo jiný nástroj, než který jsme navrhli my, tak proč ne,“ uvedl Stanjura.
V podobném duchu se ministr financí vyjádřil po hlasování sněmovny. Opět ujistil, že všechny pozměňovací návrhy pečlivě prostuduje, i ty opoziční. Chce ale zachovat celkový objem úspor pro příští dva roky. „Domluvili jsme se, že pokud je mají vládní poslanci podpořit, musí se na nich shodnout všech pět stran,“ uvedl.
Debaty podle něj musejí skončit do zahájení druhého čtení. Neočekává mnoho změn, vedle technických drobností budou podle něj o některých politických otázkách v následujících týdnech diskutovat koaliční poslanci. Na sněmovním webu se k tisku sešla zatím desítka pozměňovacích návrhů. Čas na jejich podávání mají poslanci až do konce druhého čtení.
Opoziční zákonodárci znovu tvrdili, že nejde o konsolidační, ale o daňový balíček. Milan Feranec (ANO) předlohu pokládá za nejrozsáhlejší a největší zvýšení daní za posledních 20 nebo 30 let. Zároveň zapochyboval o úsporách, jak je v jednotlivých resortech plánuje koalice. „Zvýšení daní je jisté, úspory jsou vždycky nejisté,“ řekl Feranec. Podle Zdeňka Kettnera (SPD) v předloze převažují opatření k většímu „vyždímání“ obyvatel. „Jde o to získat víc peněz, ne míň vydat,“ uvedl.
Jako první v pátek přednostně vystoupil předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, balíček opět označil za „absolutně zbytečný“. „Zdaníte lidi, vystrašíte investory,“ uvedl. Vládu vinil z toho, že plýtvá a pro úspory neudělala vůbec nic. Babišovým terčem se stal také premiér Petr Fiala (ODS) kvůli jeho čtvrtečnímu vystoupení, na němž ministerský předseda oznámil, že ke snížení inflace pod deset procent přispěly i kroky kabinetu. „Pan premiér lže neuvěřitelně, pan premiér lže suverénně,“ prohlásil lídr ANO, podle kterého vláda neudělala s růstem cen vůbec nic. Koaliční představitelé nechali Babišova slova bez reakce.
Martin Kolovratník (ANO) přirovnal opatření v balíčku k dortu, který uvařili ze všeho možného pejsek a kočička v jedné z pohádek Josefa Čapka. „Já se bojím, že u nás budeme odsouzeni tenhle váš ohavný nechutný dort jíst všichni, všichni občané České republiky. A nám všem včetně vašich voličů že z něj bude špatně,“ řekl.
Vlády a jejího návrhu zákona se zastal Miloš Nový z koaliční TOP 09. Argumentoval příkladem Řecka a jeho státního bankrotu. Varoval, že ztráta důvěry domácích i zahraničních věřitelů ve schopnost i ochotu konsolidovat veřejné finance představuje nebezpečí pro českou ekonomiku. „Tím, že české veřejnosti je předkládán ozdravný balíček, aniž bychom se nacházeli v situaci řecké ekonomiky, současná vláda i za cenu negativních politických nákladů dokazuje, že se jedná o vládu zodpovědnou, která myslí na budoucí generace,“ prohlásil Nový.
Soubor opatření navrhovaných vládou má zlepšit stav státního rozpočtu v příštím roce celkem o 97,7 miliardy korun a v příštích dvou letech dohromady o 150,7 miliardy korun.