
Margita Balaštíková (ANO) FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
KOMENTÁŘ / Při pohledu na sociální sítě Babišovy poslankyně Margity Balaštíkové by nejeden z nás mohl nabýt dojmu, že národ umírá hlady, a toho, kdo má doma ještě poslední kousek suchého chleba, to teprve čeká. Nejnověji vytvořila skandál v souvislosti s údajně vysokými cenami obědových menu v restauracích, které v březnu vyšly průměrně na 194 korun. Balaštíková se nechala slyšet, že to tak nenechá. Hnutí ANO už prý pracuje na tom, aby „slušní lidé mohli bez obav chodit na oběd“.
Jak by takové řešení asi mohlo vypadat, si můžeme lehce představit. Poslankyně Balaštíková přeci může využít své zkušenosti z doby, kdy se soudruhy „budovala světlé zítřky“ v JZD Slušovice, a navrhnout zestátnění všech restaurací a hospod, které by nově provozoval třeba obnovený socialistický podnik Restaurace a jídelny (RaJ).
Dosazení členové hnutí ANO by v něm hezky rozhodli, za kolik se obědy „pro naše slušné lidi“ budou prodávat. Maskotem by se mohla stát třeba za hranolky převlečená exministryně financí Alena Schillerová. Jako hlavní ekonom se nabízí bývalý premiér Jiří Paroubek, který by jistě po staronovém místečku skočil rychleji, než by zvládl vyjednat vládní koalici s Marťany.
Můžeme se pak pohodlně přenést třeba do roku 1969, kdy například jedna z pražských restaurací prodávala svíčkovou za 7,60 československých korun, případně vepřový bůček s knedlíkem a zelím za 5,90. Mohli bychom ale vrátit také průměrnou mzdu, která zdaleka nedosahovala ani dvou tisíc korun.
Ale k věci. Balaštíková vyjmenovala, že za zdražováním poledních menu stojí ceny surovin, energií, nájmů a vyšší mzdy. Babišova poslankyně si tak vlastně mimo jiné postěžovala na to, že zaměstnanci restaurací berou za svou práci více peněz, protože kdyby pracovali za méně, mohli by „naši slušní lidi“ mít levnější obědy. Je pochopitelné, že vyšší mzdy mohou kdekoho z hnutí ANO rozhodit, vždyť jejích majitel Andrej Babiš platí zaměstnancům ve firmách holdingu Agrofert sotva minimální mzdu. Že by se to však projevilo na nízkých cenách kuřat, téměř bezmasých párků nebo „inovativních“ toastových chlebů, se říct nedá. To by ale bylo jiné téma.
Je však třeba zdůraznit, že rovnice Balaštíkové poněkud nevychází. Asi úplně není možné chtít na jedné straně více peněz pro „naše lidi“, tedy i pro personál restaurací, a na druhé straně požadovat nízké ceny poledních menu. Ale u člověka, který věřil, že si „segra“ a stranická kolegyně Berenika Peštová (ANO) dopisuje s miliardářem a šéfem Facebooku Markem Zuckerbergem, se není čemu divit. Vysvětlením tak může být opravdu pouze to, že by Balaštíková chtěla obědy dotovat z veřejných peněz, nebo je rovnou rozdávat zdarma.
Ostatně požadavky na obědy zdarma známe z diskuzí o školních jídelnách. I přesto, že se ceny stravování pro děti ve školkách a školách pohybují v řádech pár desítek korun, najdou se stále takoví politici, kteří hovoří o drastických sumách, jež si nemohou rodiny dovolit. Ti stejní lidé pak zároveň dokáží „bojovat“ proti údajně nízkým platům kuchařek. Přitom je to jednoduché. Stát není dojná kráva ani chůva, která by se měla starat o děti nebo o obědy pracujících. Vždyť jen za posledních 10 let vzrostla průměrná mzda téměř o 20 tisíc korun. Je třeba přestat natahovat ruku do státní kasy, jak si mnozí naši spoluobčané zvykli.
Pokud jde o Balaštíkovou, samozřejmě zapomněla dodat, že úbytek strávníků v restauracích při obědech souvisí také s tím, že přibývá možností, kde se lidé mohou najíst. V samotném článku, na který se Babišova poslankyně odkazovala, zmiňuje například narůstající počet obědů přes rozvážkové firmy, přibývají také možnosti rychlé konzumace ve speciálních „polévkárnách“ nebo jídelnách. „Každá kancelář má dneska kuchyňku a mnoho lidí si navyklo nosit z domova jídlo v krabičkách,“ vysvětloval pak pro web Aktuálně.cz garant gastro oboru v Asociaci malých a středních podniků a také spolumajitel sítě gastro podniků společnosti Hospodska Luboš Kastner.
Podle hnutí ANO je ale zřejmě oběd v restauraci lidským právem a rádi by zasahovali do cen soukromých provozovatelů. Nebo jak jinak si máme výroky poslankyně Balaštíkové vysvětlit? Můžeme jen doufat, že Babišova partaj nezačne řešit také klesající konzumaci klasického piva, protože mladí lidé už po každodenním vysedávání v hospodě zkrátka netouží. Snad jim ho paní Balaštíková nebude osobně nalévat přímo do krku. Samozřejmě by to bylo za dotovanou cenu, případně rovnou zadarmo.