Ministerstvo financí obhajuje „on-line pokladny“ i po roce jejich fungování. Argumenty ministra Ivana Pilného (ANO) i jeho náměstkyně a zřejmě i nástupkyně Aleny Schillerové jsou však pochybné.
Na výroční tiskové konferenci zazněla od Pilného naprosto ničím nepodložená informace, že všichni poctiví podnikatelé z již spuštěných fází „on-line pokladny“ jednoznačně vítají. Předseda ANO, exministr financí a hlavní autor EET Andrej Babiš přitom tvrdil, že jeho politické straně kvůli tomuto projektu výrazně klesla podpora (zjevně u lidí, kteří si jím musejí procházet nebo je ještě čeká). Průzkumy volebního chování a analýzy ostatně skutečně ukazují, že se během předešlého volebního období posunula Babišova voličská základna většinově zprava (kam bývají tradičně většinově řazeni i živnostníci) doleva. To by však podle logiky Pilného znamenalo, že je značná část podnikatelů nepoctivých, a proto jim EET tak vadí. Ale je tomu skutečně tak? Nejsou častým důvodem ukončování živností vysoké náklady na tento dohlížecí systém a také riziko obrovských (likvidačních) pokut ve výši až dvakrát půl milionu korun za jediné pochybení např. zaměstnance?
[ctete postid=“87976″ title=“13 zásadních chyb v zákoně o EET, které jsme objevili“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/09/babis-02-385×230.png“ excerpt=“Zkontrolovali jsme pro vás Zákon o evidenci tržeb a překvapivě jsme vypátrali 13 tak “ permalink=“http://forum24.cz/13-zasadnich-chyb-v-zakone-o-eet-ktere-jsme-objevili/“]87976[/ctete]
Samo ministerstvo přitom přiznalo, že podle průzkumu tento Babišův projekt zlikvidoval zhruba pětinu ze všech zavíraných hospod. V případě prodejen by pak měl být poměr ještě vyšší, protože v jejich případě odpadá jako důvod letošní výrazné rozšíření zákazu kouření.
Během roku 2017 pokračoval dlouhodobý trend uzavírání prodejen na venkově, popřípadě jejich propadání do ztráty. Ztrátu pochopitelně prohloubil povinný nákup „on-line pokladen“ s tiskárnami, náplněmi do tiskáren, stabilním připojením či čtečkami kódů (protože na „Babišovu“ centrálu musejí být odesílány také údaje o DPH z každého jednotlivého zákazníkova nákupu a výpočet bez čtečky by byl v mnohých provozovnách příliš zdržující).
Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP) musí venkovské prodejny dotovat. Ve ztrátě má zhruba tisíc provozoven z celkových 2700. Nejedná se však ani zdaleka o problém výhradně tohoto svazu. Jedná se o obecný trend. Na vině jsou podle Skupiny COOP především přikázané zvyšování minimální mzdy, zvyšování mezd obecně a právě EET.
Jestliže tedy bylo cílem projektu narovnat podnikatelské prostředí čili odrovnat slabší „kusy“ a přinejmenším relativně posílit ty silnější, zjevně se povedlo. Malé venkovské hospody a prodejny živoří či zanikají, zatímco velké obchody ve městech takové problémy nemají.
[ctete postid=“70944″ title=“Nesmysly v EET spropitným nekončí, absurdity nastanou i ve směnárnách a jinde“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/08/aaa-10-385×230.jpg“ excerpt=“V posledních dnech proběhla českými médii zpráva, že Ministerstvo financí počítá “ permalink=“http://forum24.cz/nesmysly-v-eet-spropitnym-nekonci-absurdity-nastanou-i-ve-smenarnach-a-jinde/“]70944[/ctete]
Jen je otázkou, na kterou si musí odpovědět každý sám, zda by stát neměl rovněž provádět aspoň omezenou sociální politiku a zda by její součástí neměla být ochota nechat fungovat živnosti, které si samy na sebe (tedy na majitele, ale někdy i na zaměstnance) vydělají, byť nejsou, zvlášť po odečtení vysokého sociálního pojištění, schopny zaplatit daně, aby se přitom činnost nadále aspoň jakžtakž (v kombinaci s nadšením apod.) vyplácela.
Asi netřeba dodávat, že takové živnosti jsou z logiky věci zpravidla právě ty venkovské, zatímco ve městech zpravidla nemají šanci se udržet, takže by taková sociální politika pomohla nejen oněm živnostníkům a jejich případným zaměstnancům, nýbrž právě i zákazníkům na venkově. To jsou především ti, kteří nejezdí za prací do města. Tedy mimo jiné důchodci či matky na mateřské dovolené.
Taková sociální politika by přitom nebyla ani příliš drahá. Jen by se zkrátka vybralo o trochu méně na daních. Ale daně z příjmů právnických osob by se to nedotklo snad vůbec a daně z příjmů fyzických osob i DPH jen okrajově.
Ministr Pilný však o problému vůbec nemluví. Na tiskové konferenci u příležitosti prvního roku povinné EET v hospodách či autokempech pouze informoval, že počet podnikatelů údajně v součtu stoupl. Nechme stranou, že to popírají např. data společnosti CRIF za první pololetí roku.
Nic to nemění na faktu, že v každém případě rostou počty ztrátových prodejen (jak potvrdila i Asociace českého tradičního obchodu) a EET jako výrazná nákladová položka na to nutně musela mít vliv. Obava z likvidačních pokut (znovu zdůrazněme, že i za pochybení zaměstnance, a to i za pochybení jediné včetně nevydání „EET účtenky“, ačkoli byl příslušný prodej na „Babišovu“ centrálu nahlášen) je pak jen obtížně měřitelným, ale rovněž logickým faktorem úbytku živností.
Ministerstvo se hájí, že podnikatelům umožňuje uplatnit si v prvním roce napojení na EET slevu na dani z příjmů ve výši pět tisíc korun. To je však dosti nízká částka. Navíc si tamní úředníci včetně exministra Babiše a náměstkyně Schillerové neuvědomili, že nejmenší živnostníci tak vysokou daň ročně neplatí, takže si ani nemají těchto pět tisíc v plné výši proti čemu uplatnit.
Nyní se však navíc ukázalo, že konkrétně výběr DPH rostl v odvětvích, kde byla EET zavedena, mnohem pomaleji než v ostatních odvětvích. Na problém upozornila na základě dat daňové správy iniciativa a politická strana Radostné Česko. EET tak pozbyla smyslu.