Pokud je pravda, co přinesl Deník N, jedná se o naprostý politický skandál, jaký nemá po listopadu 1989 obdoby. „Kancelář prezidenta republiky si od čínské strany vyžádala (informace), jak bude reagovat, když předseda Senátu pojede (na Tchaj-wan),“ popsal zdroj Deníku N.
„Že vznik dopisu skutečně inicioval Hrad, potvrdili celkem tři velmi dobře informovaní lidé z diplomacie, okolí premiéra i z blízkosti čínské ambasády. Kancléř Vratislav Mynář se podle informovaných osob kvůli dopisu setkal se zástupcem čínského velvyslance Čang Ťien-mina, jehož odvolání kvůli tomuto dokumentu žádají někteří senátoři… ‚Sešli se a řešili to, později tam i volal,‘ doplnil pro Deník N další zdroj, který si nepřál být jmenován.“
Nakonec vznikl dopis, na kterém je hlavička čínské ambasády a razítko podatelny Hradu.
V dopise, který zveřejnil server Aktuálně.cz, Číňané varovali před důsledky Kuberovy cesty na Tchaj-wan. „České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu neprospěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu, a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů… V posledních letech se česko-čínské partnerství nepřetržitě rozvíjí, což přináší českým podnikům hmatatelné výhody. Čína se již stala největším zahraničním trhem pro mnohé české společnosti, jako jsou Škoda Auto, Home Credit Group, Klavíry Petrof a další.“
Kuberu a jeho doprovod Peking v dopise varoval, že pokud na ostrov pojedou, do pevninské Číny už se nikdy nepodívají: „Předseda belgického senátu Jacques Brotchi, který Tchaj-wan navštívil v květnu 2019, již odstoupil z funkce a byl mu udělen celoživotní zákaz vstupu do Číny.“
Deník N píše: „Informace o tom, že vznik tohoto dopisu inicioval Hrad, dostali v březnu od tajných služeb i senátoři ze zahraničního a bezpečnostního výboru. ‚Nebudu se k věci vyjadřovat. Informace jsou v důvěrném režimu,‘ řekl Deníku N senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).“
„Ani předseda výboru Pavel Fischer nepopřel, že někteří senátoři byli informováni o možném zapojení Zemanova kancléře Mynáře. ‚Bez komentáře,‘ sdělil pouze Fischer.“
Vyjadřovat se nechtěl ani mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Senátor Pavel Fischer řekl pro FORUM 24 (v rozhovoru, který vyjde v dubnovém čísle Revue FORUM) o dotyčném dopisu: „Já ho mám tamhle v trezoru, je to kopie toho, co bylo u pana předsedy Kubery, takže to mám i s barevnou hlavičkou. Za ten úřad odpovídá prezident. Je jeho pravomocí, koho má kolem sebe, a jeho odpovědností, co s tím potom dělá. Jak je možné, že po této skandální události, která vejde do dějin, vysílá pak ještě na jednání do Číny tři muže, z nichž jeden nemá prověrku, jeden nemá žádnou pracovní smlouvu, to je pan Nejedlý, a třetí je v hrubém konfliktu zájmů, protože zasedá v různých smíšených grémiích, kde chvíli reprezentuje Čínu a chvíli Českou republiku? Vůbec pak nevíte, koho pan Tvrdík zastupuje. Jak je možné, že tam nejel, když se jedná o zahraniční věci, pan Rudolf Jindrák? Ale ta situace je ještě horší. Když už se stala taková věc, která vyžaduje obratem reakci, protože to je otřes ústavního pořádku, oni tu stavbu s narušenou statikou začnou ještě bílit zvenku a říkat, že je všechno v pořádku. Tady nejde o zahraniční vztahy, tady jde o dysfunkci institucí, které mají spolu kooperovat v loajalitě a zároveň se hlídat.“
Jenže pokud jsou informace Deníku N od jejich zdrojů pravdivé, je celá věc ještě skandálnější, protože na čínský dopis nejen úřad prezidenta správně nereagoval, ale dokonce si ho sám objednal. Využil by cizí mocnost k nátlaku na ústavního činitele vlastní země. Sotva věřit tomu, že by o něčem takovém Zeman nevěděl. V každém případě se to děje v jeho úřadu, za který má odpovědnost. Pak samozřejmě nesmí ve funkci pokračovat a musí okamžitě odejít. Pokud by něco takového prošlo, nemá už smysl o Česku mluvit jako o demokracii. To je prostě buď a nebo.