Na webu Nová republika se objevil článek osoby, která publikuje pod jménem Jitka Moody. Nebýt to proslulý web proruského blouznivce a bývalého ministra a bývalého ředitele Psychiatrické léčebny v Bohnicích Ivana Davida, asi bychom se k takové pozoruhodné autorce nedostali.

Na Nové republice se Jitka Moody momentálně zabývá tím, jak by bylo hezké, kdyby šlo v Evropě zakázat islám. Nic nového, jen další variace na to, o čem lidé sní, když náhodou spí. Nuda.

Jako pisatelka je ale osoba Moody dost plodná jinde. Na svých stránkách jitkamoody.com nás zásobuje dalšími pikantnostmi. Jeden článek nese například titulek: Saúdové prý smí sníst manželku, ale jen když mají hlad.

Madam (pokud je to skutečně existující madam) píše rafinovaně, aby se jí nedalo nic vytknout: „Abdul Aziz bin Abdullah je takzvaný Velký Mufti, tedy nejvyšší islámistický vůdce v Saudské Arábii, kde vládne islám v tom nejtužším provedení a je jediným zákonem. Tak tenhle Velký Abdul měl prý vyhlásil fatwu, tedy nový islámský zákon, zjednodušeně řečeno, nad kterým dokonce i konzervativní muslimové krapet zvedli obočí. A pak ho vehementně začali popírat.

Údajná fatwa říká:

„Je povoleno mužům Saudské Arábie sníst vlastní ženu nebo části jejího těla, pokud manžel trpí hladem.“ Prý to vysvětlil jako „důkaz ženiny oběti a poslušnosti ke svému manželovi a její oddanost splynout v jedno“. Fakt, že tuto zprávu média šířila, docela dost vypovídá o tom, jak šílená je realita úrovně ženských práv v Saudské Arábii. Zkrátka, není to dost bláznivé, aby se tomu nedalo věřit. Co myslíte?“

My si samozřejmě myslíme, že – přes nevalné postavení žen v Saúdské Arábii – je to kravina, které sama nevěří, ale líbí se jí to. Každý má nějaký vkus. Že by se mohl najít někdo, kdo to vezme vážně (třeba nějaký „akademik“ z kruhů Okamurovy SPD), nemůžeme samozřejmě po všech zkušenostech vyloučit.

Zabere asi pět minut zjistit, že je to nesmysl. Na webu english.alarabiya.net zjistíme, že Abdul Aziz bin Abdullah sice existuje a je to islámský hodnostář, jenže popírá, že by někdy něco takového vyhlásil. Tvrzení se – bez nějakého zdroje – objevilo na proíránských médiích. Podle CNN Arabic se dá zjistit, že údajná fatwa se porvé objevila jako sarkastický sloupec jednoho marockého bloggera píšího pod jménem Israfel al-Maghribi. Sloupek vyšel pod záhlavím „Sarkastické zprávy“. Některá – zvláště proíránská – média to pak převzala jako reálnou zprávu.

Všechno má nějakou míru. Normální člověk má k dispozici dost ověřitelných zpráv o tom, že někde popravili nějakou muslimskou ženu, nebo ji mučili a znásilnili. Nepotřebuje si k tomu ještě vymýšlet historie o pojídání manželek.

Stejně tak my máme dost podnětů k tomu, abychom věděli celkem přesně, co se odehrává v hlavičkách lidí, kteří čtou různé bizarní blogísky, Novou republiku nebo Okamurovy fatwy. Neděje se toho tam moc, takže je to poměrně přehledné. A hlavně k tomu nemáme potřebu přidávat sdělení, že Tomio Okamura jí chrousty, protože by to nic podstatného k tématice počínání některých stranických vůdců nepřidalo a k jeho životnímu stylu by to moc věrohodně sedělo.

Ale piš, Jitko Moody, piš. Až tomu sama uvěříš, třeba se tě pan doktor Ivan David odborně ujme.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora