Vedení diecéze Pemza se se nebude zodpovídat z toho, že ateisté byli jejím činitelem porovnáni s cirkusovými medvědy. Sdělila to Světlana Artamonovova, asistentka krajského zastupitelství.
Místní právník Jevgenij Mojsejev se obrátil na úřad s žádostí, aby správa diecéze byla obviněna z diskriminace. Příčinou byl přepis jednání mezi hlavou Patriarchální komise pro rodinu a ochranu mateřství a dětství arciknězem Dimitrijem Smirnovem a kněžími diecéze.
Během setkání, Smirnov řekl: „Být oddaný s ateistou je v podstatě totéž, jako být ženatý s medvědem v cirkuse. Medvěd je druh zvířete, které se stane do tří let vadným. Proto je nebezpečné si vzít takového člověka.“
Vyšetřování úřadu zastupitelství v Pemze se však rozhodlo, že Smirnov nebyl vinen extremismem. Případ proto nepokračuje řízením proti správě místní diecéze.
Tento rok už byl ve znamení jiného sporu, který se nějak týkal ateismu. Soudce ve Stavropolu nechal hospitalizovat – proti jeho vůli – Viktora Krasnova, který napsal na internetovém fóru větu, že Bůh neexistuje. Krasnov také nazval Bibli sbírkou židovských pohádek.
Zákon zakazující veřejné zraňování citů věřících platí v Rusku od 1. července 2013. Nemá ale žádný protějšek pokud jde o zraňování citů ateistů. Kdyby tedy někdo označil křesťanská manželství za manželství medvědů, bylo by to možná trestné, naopak to neplatí.
Proti zákonu v době projednávání protestovali liberálové, kteří ho srovnávali s inkvizicí. Stoupenci zase mluvili o tom, že jeho smyslem je čelit nebezpečným tendencím ve společnosti. Mluvili o napadání duchovních osob a samozřejmě se zmiňoval i případ punkové skupiny Pussy Riot a jejich vystoupení v moskevském chrámu.
V zákoně je řečeno, že veřejné akce, které demonstrují jasnou neúctu vůči společnosti a spojeny s úmyslem napadnout náboženské city věřících, mohou být potrestány pokutou až 300 000 rublů (9 300 dolarů) nebo trestem vězení až jednoho roku. Pokud je taková akce spáchána na místě zvláště určeném pro bohoslužbu, tak nejvyšší pokuta je 500 000 rublů (15 400 dolarů) nebo tři roky vězení.
„Nemáme žádný problém se zněním nového zákona,“ říká Michail Fedotov, hlava Prezidentské rady pro občanskou společnost a lidská práva.
Původní návrh zákona ze září 2012 chtěl zavést maximální trest vězení až pět let za zraňování náboženského přesvědčení a cítění a byl pak doplněn o to, že se tak musí dít veřejně, aby to bylo trestné. Podle Fedotova tak není trestné, když někdo bude prohlašovat, že Bůh neexistuje, ale až tehdy, kdyby někdo nápis toho znění vnesl do kostela, nebo ten text začal v kostele prozpěvovat a ještě třeba při bohoslužbě.
Fedotov také tvrdí, že nový zákon chrání i ateisty. „Příslušníci náboženské víry a ateisté jsou obojí věřící – první skupina věří v Boží existenci, zatímco druhá skupina věří něčemu jinému.“
Zatím se ale nezdá, že by pocity ateistů někoho zajímali. V každém případě je hlavním problémem to, že zákon je poněkud „gumový“, protože věřící se mohou cítit „zraněni“ lecčím.
Od oficiálně ateistické sovětského režimu se ke současnému Rusku, kde existuje velké přátelství mezi trůnem a oltářem, dostala země velmi rychle. Z vládnoucí ideologie se najednou stal ateismus postojem, který je v defenzivě. Je samozřejmě otázka, kolik bývalých ateistů se dnes najednou hlásí k pravoslaví a co je u nich vlastně opravdovým přesvědčením, jestli jejich někdejší ateismus, nebo dnešní okázalá zbožnost.