Andrej Babiš se rozhodl odejít do opozice a působit jako opoziční poslanec. Rozhodnutí je to významné a bude zajímavé sledovat, jak si Babiš coby člen dolní komory parlamentu povede, a především, jak dlouho v ní vydrží. Zároveň je ale dobré nezapomínat na to, že šéf hnutí ANO poslancem už je. Je jím celou dobu od roku 2013, kdy se jeho uskupení poprvé dostalo do poslanecké sněmovny, přestože o tuhle funkci ve skutečnosti nikdy nestál. Nyní ale jako by ji našel.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš od začátku nemá k poslanecké sněmovně dobrý vztah. V minulosti o ní hovořil jako o žvanírně a vždycky velmi rozhodně a vehementně odmítal, že by bylo jeho ambicí v ní sedět a být poslancem. Přesto jím už dlouhých osm let je a poslancování si drží celou dobu, co zastává exekutivní funkce ve vládě.
Například 11. srpna 2014 v Interview ČT24 Babiš prohlásil: „Je pravda, že pro mě ta sněmovna moc není. Já nejsem člověk, který moc mluví, spíš tvoří něco a zanechává za sebou konkrétní věci. Takže v rámci poslaneckého klubu byly případy, že ministr rezignoval na poslance/ministra. Mně by to vyhovovalo, protože v tý sněmovně sedím a nevím, co bude. Mění se mi program. Musím si měnit schůzky, takže je to frustrující.“
Chudáček. Jeden by ho skoro až politoval, co jako ministr, který je zároveň poslancem, musí snášet. Člověka jenom napadne, proč se tedy funkce poslance nevzdal a za každou cenu se jí držel, když mu to přinášelo takové komplikace a obtíže? A co víc, zpětně víme, že to vydržel celých osm let. To je panečku oběť.
Velký parlamentní řečník
O chvíli později ve stejném rozhovoru ještě dodal: „Nevyhovuje mi to prostředí. Já ani neznám ty pravidla, ani nemám čas se to učit. Já jsem šel do politiky vlastně shodou okolností, nebyl to můj cíl,“ vysvětloval tehdejší ministr financí a na doplňující dotaz, zda by nebylo na místě se ta pravidla naučit, pakliže byl zvolen do sněmovny, což je poměrně odpovědná funkce, odpověděl: „Určitě, ale já nevidím moji roli v roli poslance, vidím moji roli v roli ministra financí, který slíbil zásadním způsobem ovlivnit jako rozpočet a snižování dluhu, snižování provozních nákladů státu. Takže já se dobře cítím v roli ministra financí.“
Přesto se Andrej Babiš funkce poslance nevzdal. V roce 2014 se vymlouval na to, že v rámci poslaneckého klubu hnutí ANO bylo jasně řečeno, že má poslancem zůstat, tak to akceptoval. Dvě volební období byl Babiš členem poslaneckého klubu svého hnutí, nyní ho čeká volební období třetí a, zdá se, zatím to nejaktivnější.
Doposud se jeho činnost ve sněmovně odvíjela především od jeho vládní funkce s výjimkou dvou krátkých období. Od 4. prosince 2013 do 29. ledna 2014 byl také členem sněmovního rozpočtového výboru a od 7. 6. 2017 do 26. 10. 2017 pro změnu členem kontrolního výboru. Šlo o dobu před jeho nástupem do funkce ministra financí a dobu po jeho odvolání z ní. Pro zajímavost dodejme, že celou dobu od 27. 3. 2014 do 26. 10. 2017 byl členem meziparlamentní skupiny ČR – Korejská republika.
Nyní Andrej Babiš bude mít příležitost si to vynahradit. Třeba v sobě nakonec objeví velkého parlamentního řečníka, i když o sobě tvrdil, že není člověk, který moc mluví, a svoji roli nevidí v roli poslance. Kdoví. Když si mohl tuhle funkci držet osm let jen kvůli tomu, že mu to řekli na poslaneckém klubu, a když mohl tak rychle změnit svůj předvolební postoj, že v případě odchodu hnutí ANO do opozice skončí v politice, je klidně možné, že si poslanecké lavice zamiluje. Aspoň na pár měsíců. Nebo i na rok.