
Egyptský pyramidový komplex v Gíze FOTO: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0
FOTO: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0

Tým vědců prý učinil pod egyptskými pyramidami převratný objev. Konkrétně má jít o rozsáhlé podzemní město, které je 10krát větší než pyramidy samotné. Pokud se potvrdí předpoklady výzkumníků, mohla by být přepsána historie starověkého Egypta.
Italští vědci údajně objevili rozlehlé podzemní město, které se rozprostírá více než kilometr pod egyptskými pyramidami v Gíze. K výzkumu byly využity radarové pulsy k vytvoření snímků s vysokým rozlišením. Ty odhalily hluboko pod zemí osm vertikálních struktur ve tvaru válce. Studie však zatím nebyla přezkoumána nezávislými odborníky.
Profesor Lawrence Conyers z University of Denver, který se zaměřuje na archeologii, sdělil deníku Daily Mail, že není možné, aby tato technologie pronikla hluboko do země. Představa podzemního města tak podle něj není zcela reálná. Dle jeho názoru se pod pyramidami mohou nacházet malé stavby, jako například šachty a komory. Připomněl také, že Mayové a další starověké civilizace často stavěly pyramidy na vrcholech vchodů do jeskyní.
Studie Corrada Malangy z italské univerzity v Pise, egyptologa Armanda Mei a Filippa Biondiho ze skotské University of Strathclyde byla zatím zveřejněna pouze během jejich osobního briefingu v Itálii a dosud nebyla publikována v žádném vědeckém časopise, kde by ji museli analyzovat nezávislí odborníci.
Komplex v Gíze se skládá ze tří pyramid – Chufu, Khafre a Menkaure, které byly postavené před 4500 lety na skalnaté plošině na západním břehu řeky Nil v severním Egyptě. Každá pyramida byla vybudována ve jménu faraona.
Nová radarová technika, kterou vědci použili, kombinuje data z družicových radarů s drobnými vibracemi přirozeně se vyskytujících seismických pohybů a následně vytváří 3D snímky prostoru pod povrchem Země bez toho, aby bylo nutné provádět výkopové práce.
Mluvčí projektu Nicole Ciccolová sdělila, že válcové struktury byly nalezeny pod každou ze tří pyramid. Podle ní je pravděpodobné, že slouží jako přístupové body do podzemního systému. „ Tyto nové archeologické nálezy by mohly předefinovat naše chápání posvátné topografie starověkého Egypta a poskytnout prostorové souřadnice pro dříve neznámé a neprozkoumané podzemní struktury,“ dodala.
Tým vědců chce ve svém výzkumu pokračovat po celý letošní rok.