Italské město Agrigento na italském ostrově Sicílie se potýká s nedostatkem vody, kvůli němuž musí hotely a penziony odmítat turisty. Nemohou svým hostům zaručit ani sprchu nebo splachovací záchod. Přísná omezení za účelem omezení spotřeby vody zavedl ostrov už v únoru. S extrémním počasím se Itálie potýká v posledních letech pravidelně.
Sicílie už v únoru vyhlásila „stav krize a nouze o vodu“ pro oblast města Agrigenta a další čtyři provincie, který bude trvat nejméně do konce roku. Guvernér Sicílie Renato Schifani prohlásil tehdy sucho za přírodní katastrofu. Situace je nejhorší za posledních 20 let.
Omezení spotřeby vody se týká více než jednoho milionu lidí. Někteří musí snížit spotřebu až o 45 procent. Na většině míst je dodávka přes noc zcela uzavřena.
Kvůli těmto opatřením mají nyní turisté obavy z cestování na ostrov a kontaktují kvůli tomu místní podniky. Ty ale samy často neví, jak se k situaci postavit.
„Lidé nás oprávněně žádají o ujištění, než přijdou, ale my nevíme, co říct,“ řekl majitel jednoho z penzionů americké stanici CNN. „Situace rychle dopadá na celý sektor turistického ubytování, což může mít vážné ekonomické důsledky, vzhledem k tomu, že cestovní ruch je odvětví, na které se v této části Sicílie spoléhá téměř každý,“ dodal.
Itálie obecně je na turismu ekonomicky závislá. Podle nejnovějších údajů představuje turismus 10 procent tamní ekonomiky, přičemž každé osmé pracovní místo nějakým způsobem souvisí s turismem.
Sicilské úřady požádaly Řím o dotace na dovoz vody z pevniny, ale zatím nevznikl žádný konkrétní plán, jak ostrovu pomoci. Kancelář italské ministryně cestovního ruchu Diany Santanchè na žádost CNN o komentář nereagovala, ale dříve v dubnu uvedla, že Sicílie by se měla pokusit rozložit svou turistickou sezónu a nezaměřovat se pouze na léto, kdy se problémy s vodou zhorší.
Sicílie má v posledních letech často problémy se suchem a s extrémním počasím. Loni ostrov čelil silným lesním požárům, kvůli nimž se museli turisté evakuovat nebo rušit na poslední chvíli svou návštěvu.
Změny klimatu zahřívají Evropu rychleji než kterýkoli jiný kontinent, a konkrétně na Sicílii dopadají výrazně. Právě zde byl překonán evropský teplotní rekord v srpnu 2021, kdy město Syrakusy dosáhlo 48,8 stupňů Celsia. Podle Italského národního institutu pro ochranu a výzkum životního prostředí má ostrov nejvyšší stupeň sucha z celé země.