Italská oblast nazývaná Cinque Terre se potýká s velkým náporem návštěvníků. Většina z nich se navíc zdržuje pouze v populárních turistických místech, která znají z fotografií na sociálních sítích. Aby náporu „instagramových turistů“ zamezily, snaží se místní úřady zavést opatření a propagovat i jiná místa v okolí.
Cinque Terre zahrnuje pět obcí: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare. Místní národní park v loňském roce 2023 přivítal čtyři miliony návštěvníků, což je o milion více než v roce 2022, upozornila BBC. Francesco Villa, starosta Vernazzy, řekl, že denně může město, které má pouze 750 obyvatel, přilákat až 2 500 turistů.
Velmi málo obyvatel se kvůli tomu podle něj vydá mimo svůj dům mezi 14:00 a 17:00. „Pořád se můžeme jít projít do přírody nebo na zahradu. Není to ideální, ale akceptujeme to, protože je to nesmírně prospěšné i jinak,“ říká o vysokém počtu turistů.
Mnoho populárních světových destinací řeší podobný problém. V Itálii byl loňský rok 2023 rekordním rokem. Drtivou většinu návštěvníků tvořili poprvé od covidové pandemie cizinci.
Benátky se staly prvním velkým městem na světě, které na návaly turistů reagovalo zavedením vstupního poplatku. Tamní úřady tím chtěly zamezit také tomu, že památka UNESCO bude zařazena na seznam ohrožených míst. Poplatek ve výši pěti eur (asi 124 Kč) platí pro návštěvníky, kteří se na prohlídku historického centra vydávají na jediný den. Podobné vstupné chce zavést i švýcarská vesnice Lauterbrunnen vklíněná v alpském údolí, nad kterým se tyčí zasněžené vrcholky a kde se ze skal nad obcí řítí ve vodopádech masy vody.
Úřady v oblasti Cinque Terre, která je také památkou UNESCO, nyní pracují na tom, aby dopady turismu zmírnily, napsal deník The Guardian. Mezi opatření, která byla letos otestována, patří i to, že nejpřetíženější stezka národního parku Sentiero Azzurro bude o svátcích jednosměrná. Byly také schváleny plány na omezení přístupu po moři pro elektrické čluny za účelem ochrany mořského života.
Největší výzvou je ale zvládnout davy, které zaplavují samotné vesnice. Většina turistů ze zmíněných čtyř milionů se totiž soustředí jen na populární místa, která zabírají plochu jednoho kilometru čtverečního a tvoří jen zhruba tři procenta celé oblasti.
„Hlavním problémem je vyřešit, jak rozdělit cestovní ruch po celé oblasti, a musíme to udělat rychle, aniž bychom vyvolali dojem, že jsme antituristé, protože pro nás je cestovní ruch zásadní,“ upozornila Fabrizia Pecuniaová, starostka měst Manarola a Riomaggiore.
V celé oblasti proto probíhá projekt rekultivace opuštěné půdy pro zemědělství a rekonstrukce charakteristických suchých kamenných zdí národního parku. Místní sdružení také chtějí víc informovat návštěvníky o kultuře a přírodě, aby turisty nalákala k návštěvě dalších míst v oblasti.