Přesně 15 629 podnikatelů musí do konce ledna vyřešit své stávající pokladny EET, jinak jim přestane fungovat spárování se systémem Finanční správy a pravděpodobně je čeká vysoká pokuta při kontrole. Podle Finanční správy jde o pravidelnou obměnu pokladních certifikátů, která postupně čeká všechny podnikatele a firmy fungující v systému EET. Interval má být tříletý.
„Výměna certifikátů trvá jen několik minut a poplatníci ji mohou učinit z pohodlí domova nebo kanceláře. Výměna je však nezbytná pro bezproblémovou evidenci tržeb,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.
Aktuální výměna se týká prvních podnikatelů, kteří se do systému museli zapojit, tedy především restaurací. Postupně se výměna bude týkat stovek desítek tisíc dalších subjektů.
Kritizovaný projekt Elektronické evidence tržeb, který je dílem Andreje Babiše a Aleny Schillerové, letos pojme i zbývající skupiny podnikatelů, kteří v systému zatím účtenky posílat nemuseli. Poslední dvě fáze stejně jako ty předchozí čelí kritice. Kromě výrobců, prodejců pouličního občerstvení nebo řemeslníků a drobných stánkařů na jarmarcích musí od května posílat účtenky i výrobci kosmických prostředků, výrobci ledu a další poněkud zvláštní obory.
Přínos systému do státní pokladny je stále neznámý, když v oficiálních číslech nejsou započítávány vysoké náklady na vedení systému nebo například desítky milionů korun, které stát každý měsíc rozdává v loterii Účtenkovka lidem kontrolujícím podnikatele.
Kromě velké administrativní zátěže, psychického tlaku z toho, že je stále někdo sleduje, podnikatele ničí i statisíce kontrol ze strany úředníků berňáku. Pokuty jsou přitom v desítkách tisíc korun. Především na venkově po startu EET skončily stovky hospod a obchodů s potravinami. Opoziční ODS slibuje, že pokud povede příští vládu, EET kompletně zruší.