Bizarní ryba s kulovitou hlavou či obojživelná myš, to je jen malý vzorek výčtu nových živočišných druhů, které výzkumníci objevili během expedice v Peru. Cílem výpravy bylo podle účastníků poskytnout vědecké důkazy o biologické rozmanitosti regionu, na jejichž základě by mohla být v budoucnu zajištěna lepší ochrana přírody.
Tým výzkumníků z neziskové organizace Conservation International objevil během osmatřicetidenní expedice v krajině Alto Mayo na severozápadě Peru celkem 27 nových živočišných druhů. Krajina pokrývá asi 1,9 milionu akrů lesních a zemědělských oblastí a obsahuje rozmanitou škálu ekosystémů.
I přes tuto rozmanitost však vědci rozhodně nečekali, že zde najdou takové množství vědecky nepopsaných druhů živočichů. Celkem objevili čtyři savce, osm ryb, tři obojživelníky a deset druhů motýlů.
„Byli jsme velmi překvapeni, že jsme našli tak vysokou biologickou rozmanitost v krajině s tak velkým lidským vlivem,“ řekl pro CNN vedoucí expedice Trond Larsen z Conservation International.
Mezi nejzajímavější nově objevené druhy patří například obojživelná myš s plovacími prsty, zakrslá veverka či ryba s kulatou hlavou. „Ryba blob-headed má neuvěřitelně bizarní hlavu, která vypadá skoro jako obří oteklý nos. Vědci nikdy nic podobného neviděli a my nevíme, jaká je funkce této bizarní struktury. Jednou z možných teorií je, že pomáhá zvířeti detekovat jídlo,“ sdělil Larsen.
Vědci doufají, že větší poznání biologické rozmanitosti regionu umožní zavést účinná ochranná opatření proti odlesňování a expanzi zemědělství. Na splnění globálních cílů souvisejících s ochranou biologické rozmanitosti této oblasti však již prý nezbývá mnoho času.