Krátce před začátkem války na Ukrajině přejížděly z Německa přes Českou republiku na Slovensko americké jednotky. Bylo to v rámci cvičení Saber Strike 2022. Jednalo se o 1500 vojáků se 700 vozidly v sedmi konvojích. Cvičení mělo demonstrovat schopnost rychlého přesunu amerických jednotek do Polska, Pobaltí a střední Evropy a zvýšit interoperabilitu protivzdušné obrany nad Baltem. Jednalo se o věc navýsost aktuální. Naši spojenci dobře věděli, že východní křídlo NATO je ohrožováno ruským vojskem, které je pravidelně testováno v rozsáhlých cvičeních s útočnými scénáři.
Jak potřebné je zajištění obrany východního křídla Severoatlantické aliance, prokázala o několik dní později i největší válečná operace v Evropě od konce druhé světové války.
V reakci na krutou rusko-ukrajinskou válku má summit NATO v Madridu rozhodnout o přechodu z „předsunuté přítomnosti“ na východním křídle (forward presence) na „předsunutou obranu“ (forward defence). Z úrovně posílených praporů se posuneme na úroveň brigád. Ve vzdušné doméně přejde NATO od ochrany vzdušného prostoru (air policing) k jeho plnohodnotné obraně (air defence).
Obrana východního křídla NATO je i obranou naší země. I proto máme v Lotyšsku, Litvě, Estonsku a na Slovensku naše vojáky. Plánované další posílení této obrany si vyžádá i zlepšení průchodnosti území pro spojenecká vojska. Zajištění tzv. vojenské mobility v Česku je naším příspěvkem ke kolektivní obraně.
V případě bojového scénáře v Pobaltí či Černomoří, který by vyžadoval posílení velkými aliančními jednotkami z Německa, bude Česká republika hrát hlavní roli v bezprostředním týlu východního křídla NATO. Je vysoce pravděpodobné, že přes nás bude muset projet značná část posil NATO ze západu na východ. Významným příspěvkem pro kolektivní obranu Severoatlantické aliance bude, když Česká republika dokáže zajistit, aby jakkoliv robustní posila mohla efektivně a účelně využít Českou republiku jako transportní i záchytné území i v dobách krize. A to bez ohledu na to, pod jak velkým tlakem ze strany ruských vlivových operací a jejich českých užitečných idiotů v té době naše vláda bude.
Budeme-li tuto schopnost umět jasně deklarovat již nyní, v době míru, bude to mít i silný odstrašující efekt na Rusko. Jeho vojenští plánovači budou muset počítat s mnohem kratším časem průjezdu aliančních posil do ohrožené oblasti.
Závazek hladkého průjezdu je již nyní jednou z priorit naší obranné politiky. Nicméně mnohé ještě zbývá udělat, pokud jde o administrativní aspekty a posílení infrastruktury. Této oblasti musí být dána priorita. Má-li Česká republika přispívat účinně k aliančnímu odstrašení, musí být její příspěvek k logistickým schopnostem NATO nejen podstatně posílen, ale také pravidelně demonstrován prostřednictvím cvičení.
Kromě urychlení řady již plánovaných administrativních úprav a modernizace infrastruktury může Česká republika připravit legislativní rámec, který by umožnil přednostně plošně využívat zdroje státu v případě krize spojené s nutností průjezdu vojska západovýchodním směrem (regulační vyhlášky, rychlé finanční mechanismy, bezpečnostní aparát, kapacity místních a regionálních úřadů a pod).
Takový právní rámec by byl součástí státního krizového řízení a mohl by být automaticky spuštěn na základě splnění určitých předem definovaných situací. Jako je například mobilizace v západním vojenském okruhu Ruska nebo enormně zvýšená koncentrace sil v bojovém postavení v blízkosti hranic s NATO, jakýkoliv vstup ozbrojenců na teritorium východního křídla NATO nebo aktivace článku 5 Severoatlantické smlouvy.
Automatismus by velmi zúžil prostor pro cílené zatěžování našeho politického rozhodovacího mechanismu v případě krize. Protože to je přesně to, o co se budou ruské zpravodajské sítě v takový moment snažit. Jejich práci ztíží, budou-li všechny státní orgány v takový moment automaticky vybaveny nezbytným souborem nástrojů, který usnadní přesuny spojenců i vypořádání se s jakýmkoli narušením, které by Rusko mohlo vytvořit prostřednictvím svých vlivových sítí (demonstrace, blokády atd.).
Předpokladem odstrašení útočníka je, že se mu dostává jasné informace o našich schopnostech. Pro posílení odstrašujícího účinku by tedy výše uvedený systém měl být pravidelně a veřejně testován. Veřejnosti dostupný průjezd vojáků v rámci Saber Strike 2022 ostatně vycházel z té samé logiky. Dokázali jsme tento průjezd omezeného počtu vojáků hladce zajistit. Jde o to, abychom to také dokázali ve chvílích extrémního napětí, a to i pro mnohem vetší kontingent.