Na konci září proběhla výměna zadržených bojovníků mezi Ukrajinou a Ruskem. Mezi 215 propuštěných ukrajinských vojáků patřilo i 108 obránců z Mariupolu, kteří zde do posledních sil chránili známou továrnu. Výměna zajatců probíhala v několika etapách a na různých místech. Na zajatcích z Azovstalu však bylo vidět, že s nimi rozhodně nebylo zacházeno jako s válečnými zajatci. Symbolem ruské krutosti se stal především Mychajlo Djanov, muž, který si v okupačním zajetí vytrpěl své.
Zraněný voják při propuštění neztrácel úsměv z tváře, přestože bylo vidět, že ho boje změnily. Jeho zranění a nezdravě vyhublé tělo dokazovala, že si prošel nelidským zacházením. Podle lékařů přišel voják o 4 centimetry kosti v pravé ruce a jeho tělo bylo pokryto modřinami.
🤬Musician and a Ukrainian soldier from Azovstal, Mykhailo Dianov, before and after russian captivity#RussiaIsATerroristState pic.twitter.com/VdMucZz1uK
— Ukrainska Pravda in English (@pravda_eng) September 23, 2022
Právě operace ruky ukrajinského vojáka proběhla 13. prosince v americkém St. Louis. „Zákrok byl úspěšný. Mychajlova pravá ruka bude po rehabilitaci plně funkční. Dianov se v nejbližších dnech vrátí na Ukrajinu. FC Šachtar zorganizoval a uhradil veškeré náklady na bojovníkovu léčbu v USA,“ napsal na instagramu jeden z nejslavnějších ukrajinských fotbalových klubů Šachtar Doněck, jehož dres v minulosti oblékal i český hráč Tomáš Hübschmann.
V říjnu se na Ukrajinu při další výměně zajatců vrátilo 52 lidí včetně dalších obránců mariupolských oceláren Azovstal. „Provedli jsme další výměnu vězňů. Podařilo se nám dosáhnout propuštění 52 našich mužů – důstojníků, zdravotníků, seržantů a vojáků,“ uvedl před dvěma měsíci šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na Telegramu. Dodal, že mezi propuštěnými jsou dva civilisté.
Domů se vraceli někteří obránci Azovstalu, včetně primáře chirurgického oddělení vojenské nemocnice v Mariupolu. Na Ukrajinu zamířil také člen námořní pěchoty, jehož manželka byla nedávno rovněž propuštěna ze zajetí. Na svobodě jsou také někteří vojáci zajatí v Černobylské jaderné elektrárně na začátku války či příslušník námořnictva zajatý na Hadím ostrově v Černém moři.