
Obránci oceláren Azovstal FOTO: @Kozatsky_D / se svolením autora
FOTO: @Kozatsky_D / se svolením autora

Vysoké tresty udělil ve středu ruský soud v Rostově na Donu třiadvaceti ukrajinským zajatcům z pluku Azov, kteří bránili město Mariupol a tamní ocelárny Azovstal. Dvanáct z nich míří do věznic s nejpřísnějším režimem. Jedenáct souzených žen se podařilo vyměnit za zajaté ruské vojáky a byly odsouzeny v nepřítomnosti. Jeden ze zajatců, 55letý řidič Oleksandr Jiščenko, se verdiktu nedožil. Tvrdý trest dostal i civilista, který vojákům pomáhal. Po vynesení verdiktu ho musel ošetřit lékař.
Vojenský soud v Rostově na Donu shledal vinnými vojáky bývalého pluku Azov zajaté při obraně Mariupolu. Dvanáct z nich odsoudil k dlouholetým trestům v nejpřísnějších ruských věznicích. Informovala o tom Mediazona. Vojáci byli obžalováni z účasti v teroristické organizaci a také z pokusu o převzetí moci vzhledem k tomu, že bojovali také proti jednotkám doněckých separatistů.
Z původně 24 obžalovaných před soudem nakonec stanulo dvanáct mužů. Jedenáct vězenkyň, vesměs kuchařek, bylo po dvou letech věznění vyměněno za ruské válečné zajatce a odsouzeny byly v nepřítomnosti. Přítomní vojáci byli v součtu odsouzeni ke 244 letům vězení. Většina z nich dostala nepodmíněné tresty v trvání od 19 do 23 let.
Jeden z mužů, 55letý řidič Oleksandr Jiščenko, zemřel ve vazbě, přičemž oficiální příčina smrti nebyla stanovena. Znemožnily to prý „hnilobné změny“, které na jeho těle proběhly, než se dostalo do rukou soudních lékařů.
Civilista Oleh Žarkov, který v jednotce působil jako údržbář či pomocník, dostal 13 let vězení. Při čtení rozsudku zkolaboval a bylo nutné mu poskytnout lékařskou pomoc.
Jeden z odsouzených, granátometčík Mykyta Tymonin z Charkovské oblasti, zajatý 19. dubna 2022, v závěrečné řeči před soudem řekl, že výpovědi, které u soudu zazněly, jsou zkreslené, použitá svědectví třetích osob vynucená nebo vylhaná a že Ukrajinci ve vazbě čelili mučení.
„Viděl jsem pytle na jejich hlavách, dráty na různých částech těla, polámaná žebra, pohmožděné ledviny, lidi ubité k smrti, hlad po více než rok, žádnou lékařskou péči, lidi, kterým hnily nohy a ruce, vši a štěnice. Dvakrát za rok jsme mohli do sprchy. Vyšli jsme z ní špinavější, než jsme vešli dovnitř, a také zmlácení,“ popsal Tymonin.
Odmítl, že by byli neonacisté. „Ukrajina nezaútočila na Rusko, nepřišli jsme se zbraněmi do cizí země. Bránili jsme naši zemi, naše města. Ruská armáda přijela do města Mariupol na tancích a obrněných vozidlech pěchoty, přiletěla v letadlech a připlula v lodích. Na ukrajinská města padaly ruské granáty. Bránili jsme naši zemi a teď nás soudí za snahy o svržení vlády. Přijde mi to nespravedlivé,“ konstatoval ukrajinský voják.
Tymonin také odmítl, že by jako ruskojazyčný Ukrajinec zažíval ve své vlasti útlak, a totéž podle něj platilo i pro ostatní, ať už šlo o jeho spolubojovníky (pluk Azov byl většinově ruskojazyčná jednotka), nebo o jeho spoluobčany. Odsouzen byl na 22 let vězení.
Rozsudek z Rostova na Donu není pravomocný. Všichni odsouzení se chtějí odvolat. V ruském zajetí zůstává v otřesných podmínkách ještě okolo dvou tisíc obránců Mariupolu. V rámci výměn zajatců se jich dosud vrátilo asi pět set.