Válka na Ukrajině přinesla jeden z mála pozitivních aspektů. Obě strany konfliktu si vyměnily zajatce, které se jim podařilo během déle než půl roku trvajícího konfliktu zadržet. Méně potěšující je ovšem fakt, v jak žalostném stavu se někteří obránci ocelárny Azovstal dostali do bezpečí.
Mezi 215 propuštěných ukrajinských vojáků patří i 108 obránců z Mariupolu, kteří zde do posledních sil chránili známou továrnu. Výměnou získali Rusové podle Rádia Svobodná Evropa zpět desítky svých bojovníků a bývalého ukrajinského zákonodárce a spojence ruského prezidenta Vladimira Putina Viktora Medvedčuka. Ten byl od května loňského roku držen v domácím vězení na základě obvinění z vlastizrady a financování terorismu.
Podle šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Andrije Jermaka probíhala výměna zajatců v několika etapách a na různých místech. Výměna zajatců z Azovstalu se ovšem od jiných přece jen trochu lišila. Rusové totiž propustili vojáky, s nimiž rozhodně nebylo zacházeno jako s válečnými zajatci.
Na hrůzy, které zažívali vojáci v Azovstalu, upozornil v květnu, kdy stále probíhaly boje, i fotograf s nickem @Kozatsky_D. Na svých snímcích ukázal nejen zničené ocelárny, ale také zraněné vojáky, kteří odmítali vzdát boj s ruskými agresory.
🤬Musician and a Ukrainian soldier from Azovstal, Mykhailo Dianov, before and after russian captivity#RussiaIsATerroristState pic.twitter.com/VdMucZz1uK
— Ukrainska Pravda in English (@pravda_eng) September 23, 2022
Mezi nimi se objevil i Mychajlo Djanov. Zraněný voják, který neztrácel úsměv z tváře, přestože bylo vidět, že ho boje změnily. Právě Djanov, jehož snímky se objevily na sociálních sítích, se nyní vrátil z ruského zajetí do bezpečí. Jeho zranění a nezdravě vyhublé tělo dokazují, že si prošel nelidským zacházením. Podle lékařů přišel voják o 4 centimetry kosti v pravé ruce a jeho tělo je pokryto modřinami.
Mezi propuštěnými v rámci výměny byli také Djanovův velitel Denis Prokopenko, jeho zástupce Svjatoslav Palamar a velitel námořní pěchoty Serhij Volynskyj. V rámci dohody byli propuštěni také zajatí britští bojovníci Shaun Pinner, John Harding a Aiden Aslin.
Ten v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun popsal, jak ho ruští vojáci v bojích na východě Ukrajiny zajali a pak týrali. Na Ukrajině ho drželi pět měsíců, propuštěn byl tento týden v rámci velké výměny zajatců. Řekl, že s ním zacházeli hůř než se psem, bili ho, pobodali a že každé ráno musel zpívat ruskou hymnu.
„Nemyslel jsem si, že vyváznu živý,“ uvedl Aslin, který se v sobotu 24. září po mnoha měsících shledal s matkou a také se svou ukrajinskou snoubenkou. Aslin, který se narodil v britském Newarku, začal v roce 2018 nový život na Ukrajině, kde si našel přítelkyni. Po ruské invazi se připojil k ukrajinským jednotkám bojujícím proti ruským okupantům.