O tom, jaké jsou zájmy a kulturní rozhled prezidenta Zemana či jeho nohsledů, hovoří tristní osud Obrazárny Pražského hradu. Tato unikátní sbírka, obsahující díla Tiziana, Veroneseho, Tintoretta, Rubense či Lucase Cranacha staršího, zůstává totiž pro veřejnost uzavřená, a to jen z toho důvodu, že se na její provoz nenašly v hradním rozpočtu peníze.
Vloni, přesně 30. dubna 2021, Tiskový odbor Kanceláře prezidenta republiky oznámil: „Areál Pražského hradu včetně návštěvnických objektů a výstav se dne 3. května 2021 kompletně otevře veřejnosti.“ Mělo se tak stát po bezprecedentním uzavření celého areálu, které kancelář prezidenta odůvodnila ochranou veřejného zdraví během pandemie.
A skutečnost? Jak vypadá ono „kompletní“ otevření Pražského hradu v praxi? Kromě Rožmberského paláce s kaplí Nejsvětější Trojice nebo mimořádně oblíbené výstavy Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci, za níž na Pražský hrad proudily školní výpravy z celé České republiky, zůstává dodnes uzavřená také Obrazárna Pražského hradu.
Důvod?
„Vámi zmiňované návštěvnické objekty byly v březnu roku 2020 uzavřeny v souvislosti s pandemií koronaviru, která bohužel zapříčinila významný pokles tržeb – a právě z ekonomických důvodů zůstávají tyto objekty nadále uzavřené,“ vysvětluje mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor.
Dodejme, že tento pokles návštěvnosti a zisku ze vstupného byl Pražskému hradu kompenzován ze státního rozpočtu hned v prvním covidovém roce částkou 215 milionů korun. Celkově hospodařila v roce 2020 Kancelář prezidenta republiky s rozpočtem navýšeným právě o náklady spojené s covidem na 654,4 milionu korun. V roce 2021 počítal rozpočet s výdaji více než 420 milionů korun a stejnou částku plánoval i návrh rozpočtu schválený ještě Babišovým kabinetem na rok 2022. Na provoz výjimečné galerie se však peníze nenašly.
Na otázku, kdy by měla být obrazárna znovu zpřístupněna veřejnosti, mluvčí Správy Pražského hradu neodpověděl. Špičkové výtvarné umění pány Zemana, Mynáře a Nejedlého nezajímá. Peníze na její otevření nenajdou. My ostatní máme smůlu. A poznámka nakonec: Zavřít Obrazárnu Pražského hradu si nedovolili ani komunisté.
Další informace o podezřelém dění na Pražském hradě se dozvíte v aktuálním čísle Týdeníku FORUM.