Ministr spravedlnosti Pavel Blažek řeší návrh exekutorů, podle kterého by měly být zavedeny tzv. fixní srážky z příjmů, což by podle odborníků mohlo ještě více ztížit situaci zadlužených občanů. Tento návrh v souvislosti s aktuální zadlužeností Čechů zvedl ze židle karvinskou Pirátku a kandidátku na europoslankyni Zuzanu Klusovou, podle které by změna dopadla na regiony nejvíce zasažené sociálním vyloučením.
V současné době se podle dat z Exekutorské komory v České republice nachází v exekuci 8 % občanů starších 18 let, přitom se ještě před šesti lety jednalo o desetinu občanů, upozornil server Seznam Zprávy. V severozápadních Čechách a na severu Moravy a Slezska je ovšem exekucemi zasažena každá třetí rodina, a to bez větších šancí na zlepšení. Jedná se například o Ostravu (10,5 %), Karvinou (11,9 %) nebo Bruntál (11,4 %).
Situaci zadlužených občanů by navíc mohl ještě zhoršit nový návrh exekutorů, podle kterého by měly být zavedeny tzv. fixní srážky z příjmů. Exekutoři by tedy mohli odečítat konkrétně 1890 korun měsíčně bez ohledu na výdělek dlužníka, tedy i těm s nízkými příjmy a včetně důchodců.
Experti ovšem návrh kritizují například tím, že jde o nejasociálnější změnu za téměř dvacet let, jak uvedl Daniel Hůle z Člověka v tísni. „Pokud exekutorský návrh vláda schválí, zařadí se po bok Pavla Němce, kvůli kterému v Česku eskaloval problém s exekucemi,“ okomentoval Hůle a podobně se vyjádřila i Pavla Aschermannová z Rubikon centra. „Nedovolme, abychom primárně kvůli ekonomickým zájmům exekutorů připravili daňové poplatníky o peníze z legální práce dlužníků,“ zkritizovala návrh.
Míra zadluženosti občanů Karviné zarazila zastupitelku Moravskoslezského kraje Zuzanu Klusovou (Piráti). „Víc než každý 8. občan Karviné je v exekuci. Jeden z obřích problémů. Na stole je teď návrh na zpřísnění ministra spravedlnosti Blažka, jehož manželka je náhodou známá exekutorka,“ uvedla s tím, že změna opět dopadne na regiony nejvíce zasažené sociálním vyloučením. Na závěr pak apelovala na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby držel s Piráty a zpřísnění nedovolil.
Vůči tvrzení Pirátky se ohradil Daniel Hůle. „Na stole je teď zavedení asociální srážky v exekuci v minimální výši 1.890 Kč bez ohledu na výši mzdy,“ vysvětlil jí s tím, že nejde o návrh ministra Blažka, ale exekutorů a nikoliv jeho manželky. Upozornil navíc na to, že na jednání poslanců navrhovali nejvyšší částku, a to dokonce vyšší než Marek Benda (ODS) její pirátští kolegové.
Podle programu Pirátů mají exekuce „vést k naplnění závazku, ne k celoživotnímu prokletí“. Chtějí tedy zavést férový systém, který ulehčí jak dlužníkům, tak i věřitelům a státu. Současný systém je podle nich nepřehledný, administrativně náročný a umožňuje zbytečné navyšování dluhů až o 3500 korun za každého exekutora. Přitom by exekuce měly být vyváženým nástrojem řešení dluhů.
Chtějí tedy zavést místní příslušnost exekutorů podle principu 1 dlužník = 1 místně příslušný exekutor v kraji, přičemž by exekutora určoval krajský soud dle automatického klíče. S tím souvisí další bod, v jehož rámci chtějí zavést digitální soudní systém automatického výběru místně příslušného exekutora. „Místní příslušností zvýšíme dohled krajského soudu nad jednotlivými exekutory, abychom zajistili co největší přezkoumatelnost činnosti exekutorů, zvýšili efektivitu vymáhání dluhů a zajistili sjednocení přístupu exekutorů v celé zemi,“ vysvětlili s tím, že není přijatelné, aby jeden exekutor vymáhal v rozporu s důstojnými mravy a druhý například nevymáhal vůbec.
Dobu insolvenčního řízení chtějí Piráti zkrátit na 3 roky a plánují připravit lepší regulaci půjček, aby spotřebitelé opravdu přehledně věděli, k čemu se upisují a jaké z toho mohou vzejít následky. „ČNB bude soulad smluv o půjčkách hlídat na dálku pomocí strojově čitelných dat, které v nich budou povinně uváděny,“ uvádí s tím, že podpoří informovanost a právní ochranu seniorů proti podvodům a manipulacím.
Efektivnějším postupem k úspěšnější vymahatelnosti dluhů by podle expertů na dluhovou problematiku bylo zvýšit minimální mzdy a větší zaměření na postihování práce načerno. Taková praxe by podle Radka Hábla z Institutu prevence a řešení předlužení přinesla penalizaci legálně pracujících dlužníků. Zároveň upozornil na to, že návrh nepostihuje ty, kteří pracují mimo legální ekonomiku. „Vedlo by to k dalšímu vytlačování zadlužených lidí do šedé ekonomiky, k riziku extrémní chudoby zejména důchodců či samoživitelů včetně jejich dětí a také k zanedbatelnému zvýšení splátek věřitelům v porovnání s celospolečenskými náklady,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy.
Odborníci také poukázali na to, že se od začátku letošního roku o více než 900 korun snížila nezabavitelná částka pro dlužníka a vláda se již také dohodla, že hodlá zrušit započítávání manželů do nezabavitelné částky. To ji sníží až o 3176 korun. S růstem minimální mzdy se navíc zvýší srážky v exekuci a rozšíří počet dlužníků, kterým se bude nově srážet.
Manželka ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) Alena Blažková je právě exekutorkou. Loni server iROZHLAS.cz připomněl jednu z Blažkových kauz. Blažková měla jako exekutorka u městské části Brno-střed mezi lety 2002 a 2014 získat na brněnské radnici, kde v té době její muž působil jako radní, přibližně 90 procent zakázek v oblasti exekucí za téměř dva miliony korun. Blažek tehdy střet zájmů odmítl a vysvětlil to tím, že radnice nemohla sehnat jiného exekutora.