K létu neodmyslitelně patří i koupání. Někomu stačí rybník či bazén, jiní zase nutně potřebují moře. V něm na člověka ovšem čekají mnohá úskalí, která si ovšem v momentě, kdy ležíme na pláži, úplně neuvědomujeme. Jedním z nich je třeba setkání se žralokem, které je pro mnoho lidí děsivou noční můrou. O jednom takovém informuje Daily Mail.
Moment zděšení zažili návštěvníci pláže v zátoce Keem Bay na ostrově Achill v irském hrabství Mayo. Poblíž pobřeží se totiž zničehonic objevili dva obří žraloci. Někteří lidé, kteří stáli v moři jen pár metrů od nich, najednou ztuhli. Děsivé momenty dokumentuje video na TikToku.
V ten moment totiž málokdo tušil, že se jednalo o druh žraloků, kteří sice kvůli své velikosti působí hrůzostrašně, ale pro člověka jsou naprosto neškodní. Živí se totiž převážně planktonem.
@k.m.m.hairstyles #basking shark #fypシ #staycation #discoverIreland #wildatlanticway #Keembay
Jak uvádí britský deník, v zátoce Keem Bay se dříve tento druh žraloka, největší na světě, lovil. Často se jednalo až o padesát kusů denně. Před více než 30 lety však byl lov ukončen.
Tento druh žraloka nehibernuje a je aktivní po celý rok, což zvyšuje pravděpodobnost, že bude spatřen, zejména v teplejších měsících. V zimě se totiž obvykle potápí do větších hloubek. Může se jednat až o 3000 stop.
Žralok obrovský je sice děsivý svou velikostí, ale hlavním “strašákem” je pro člověka především žralok bílý. Tomu jsou často připisovány útoky na lidi a ve filmech bývá vykreslován jako krvelačný tvor.
Žralok bílý je podle statistik ISAF (Soubor mezinárodních útoků žraloků) nejnebezpečnějším druhem, který na člověka útočí často zcela nevyprovokovaně. Přesto za téměř 450 let, kdy bylo zaznamenáno více než 300 případů napadení lidí, skončilo fatálně „jen“ zhruba osm desítek z nich. Existuje sice mýtus o tom, že žralok útočí na člověka, převážně pak na surfaře, protože si je splete například s lachtanem, ale pravda to není. Liší se totiž způsob útoku i průběh napadení.
Mnoho lidí agresivní útok žraloka bílého podle knihy „Dravé chování žraloka bílého“ přežije proto, že se stačí dostat z vody dřív, než vykrvácí. Predátor je totiž zvyklý svou kořist zranit a počkat, až zemře kvůli velké ztrátě krve. Pokud se tedy člověku dostane rychlé pomoci někoho dalšího, většinou útok přežije.