Německý kancléř Olaf Scholz se stále častěji dostává do křížové palby kvůli své váhavosti pomoci Ukrajině, ministryně zahraničí Annalena Baerbocková ve středu (20. dubna) zdůraznila, že dodávka těžkých zbraní bude nyní na stole.
Jak píše web Euractiv.com, v úterý Scholz prohlásil, že podporuje dodávky těžkých zbraní Ukrajině ze strany spojenců NATO, ale zdržel se potvrzení jakýchkoli dodávek těžké výzbroje – jako jsou tanky nebo obrněná vozidla – ze strany samotného Německa. Ministryně zahraničí Baerbocková nyní zdůraznila, že toto váhání není způsobeno nedostatkem vůle, ale dezolátním stavem Bundeswehru.
„Obrněná vozidla nyní dodávají jiní partneři. Chtěl bych jasně říci, že ani pro nás to není tabu, i když to tak někdy v německé debatě vyznívá,“ řekla Baerbocková ve středu na tiskové konferenci v Lotyšsku.
Dodávky těžkých zbraní na válkou zmítanou Ukrajinu již oznámily i další členské státy EU, zmiňuje Euractiv. „Například Česká republika, Belgie a Nizozemsko. Baerbocková sice zdůraznila, že Německo bude ‚jednat ve shodě‘ se svými partnery v NATO, ale zároveň uvedla, že zásoby Bundeswehru jsou vyčerpány a že není připravena žádná těžká výzbroj, kterou ‚bychom nyní mohli dodat opravdu rychle a bez prodlení‘.“
Místo toho, aby Ukrajině poskytla vybavení Bundeswehru, bude jí umožněno nakupovat vojenské vybavení od německých výrobců zbraní – jako je Rheinmetall – a německá vláda poskytne 1 miliardu eur na zaplacení těchto dodávek. Jenže jak článek připomíná, v souvislosti s ochotou Německa pomoci Ukrajině těžkými zbraněmi zůstává mnoho nejasných otázek.
„Scholzův příslib pomoci Ukrajině dodávkami zbraní od německého průmyslu vzali v ukrajinském hlavním městě Kyjevě na vědomí ‚s velkým zklamáním a hořkostí‘, uvedl včera ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk. Dodal, že Scholzovo oznámení ponechalo otevřených více otázek než odpovědí. Melnyk rovněž vyvrátil tvrzení, že zásoby německého Bundeswehru jsou vyčerpány.
‚Teze, že by Bundeswehr již nebyl schopen Ukrajině nic dodat, je nepochopitelná,‘ prohlásil Melnyk. Podle něj by Německo mělo k dispozici více než 100 tanků Marder a také 800 obrněných vozidel, která by mohla být dodána okamžitě.“
Německo místo přímých dodávek těžkých zbraní na Ukrajinu plánuje podpořit východní členské státy EU v dodávkách výzbroje ruského a sovětského původu s tím, že ukrajinská armáda bude s těmito typy techniky lépe obeznámena.
„Myslím, že je trochu paternalistické říkat ukrajinské armádě, že to nezvládnou,“ řekl ve středu pro ZDF Anton Hofreiter, předseda výboru pro Evropu německého Bundestagu. Rozhodnout se pro dodávku sovětské a ruské techniky by byl obecně „dobrý“ přístup, ale německá vláda by se nyní měla zaměřit na výcvik ukrajinské armády v používání moderní techniky pro dobu, „kdy bude ruský a sovětský materiál rozstřílen na kusy“, dodal.
Ministryně Baerbocková tvrdí, že Německo už dalo k dispozici jednu miliardu eur, „aby si Ukrajina mohla pořídit i složitější systémy“, a dodala, že země poskytne „systémy, ale také odpovídající výcvik“.
V úterý Scholz pouze zmínil protitankové střely, zařízení protivzdušné obrany, munici a „to, co lze použít v dělostřeleckém boji“, aniž by objasnil, co by dělostřelecký boj obnášel.
Německý průmysl by byl schopen dodat určité typy těžkých zbraní v krátkém časovém horizontu. Například německý výrobce zbraní Rheinmetall již minulý týden oznámil, že by mohl dodat tanky Leopard 1 během několika týdnů.