Ruská armáda používá jednotky nedostatečně vyzbrojených a trénovaných rezervistů pro přímé střety, kde často velká část jednotky zemře. Nově to potvrdily informace od ukrajinského ministerstva obrany a jednoho z ruských rezervistů, který takový střet u města Svatove přežil. Rodiny rezervistů reagují protesty a kritizují armádní velení.
Jednotky rezervistů ruské armády mají velké ztráty v bojích v Luhanské a Doněcké oblasti. Stalo se tak například u města Svatove, kde byli vysláni kopat zákopy pod dělostřeleckou palbou, nebo u Bachmutu, kde přímo útočili na silně opevněné ukrajinské pozice. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo obrany na twitteru. Také tu blíže popsalo jejich situaci v ruské armádě. „Jejich nasazení je charakterizované zmatkem ve způsobilosti pro službu v armádě, nedostatečným tréninkem a osobním vybavením a závazkem účastnit se bojových misí s velkými ztrátami.“ Také často mají zdravotní problémy a „mnoho příkladů ukazuje, že jejich zdravotní stav není vhodně přezkoumán“. Ukrajinské ministerstvo obrany zakončilo zprávu informací, že čím dál více rodinných příslušníků rezervistů riskuje zatčení při protestech proti podmínkám, v jakých rezervisté slouží.
Událost ve Svatove, která se měla odehrát 1. listopadu, pro ruský zpravodajský kanál Verstka z druhé strany popsal Alexej Agafonov, který jako rezervista bojuje na Ukrajině. „Řekli nám, ať se zakopeme, měli jsme tři lopaty na batalion, vůbec nic nebylo zajištěné. Zakopali jsme se nejlépe, jak jsme mohli, a ráno přišla střelba – artilerie, Grady, minomety, helikoptéry – prostě nás rozstříleli. Když to začalo, důstojníci hned utekli. V přestávkách mezi ostřelováním jsme zkoušeli kopat, ale helikoptéry si nás všimly a prostě nás rozstřílely.“ Agafonov udal pro deník The Guardian, že podle jeho odhadu z jeho jednotky přežilo jen asi 130 vojáků. Také potvrdil, že rezervisté jsou ve střetech zpravidla v prvních řadách. „V televizi ukazují, že všechno je to krásné, ale ve skutečnosti jsou tady v Luhansku mobilizovaní postaveni dopředu, a když jsme odtud odcházeli, důstojníky jsme neviděli, my jsme už šli dozadu a viděli jsme, že jen kontraktovaní vojáci a dobrovolníci jsou ve třetí řadě, a mobilizovaní vepředu.“ Agafonov byl mobilizován 16. října, a měl tedy za sebou jen dva týdny výcviku.
Nyní rodiny vojáků, kteří byli ostřelováni a opuštěni u Svatove, udělaly oficiální protest proti podmínkám, kterým byli rezervisté vystaveni. Ve Voroněži, odkud mnoho vojáků této jednotky pochází, zorganizovaly setkání poblíž úřadu prokurátora a požadovaly informace o osudu svých příbuzných na frontě. „Po telefonu nám bylo řečeno, že naši synové jsou živí, zdraví a konají svou vojenskou povinnost. Jak k čertu živí a zdraví, když je tam všechny zabili?“ řekla Oksana Cholodová, matka vojáka Andreje Cholodova. Žena jiného mobilizovaného žádala, aby přeživším bylo povoleno se vrátit domů. Rodiny také natočily video, ve kterém žádají pomoc pro mobilizované a kritizují jejich vedení. Dohromady žádají o pomoc jménem 41 vojáků, další vojáci jsou nezvěstní. Protesty se objevují i přímo mezi vojáky, například v tréninkovém centru v Kazanu dav rezervistů obklopil svého velitele generálmajora Kulakova a žádal po něm omluvy a odpovědi. Na videu, které se objevilo na sociálních sítích, se mimo jiné ozývá: „Víte, kam nás pošlou?“