Účastníci schůzky v otevřené-zavřené restauraci na Vyšehradě udělali vše pro to, aby vzbudili pochybnosti o jejím obsahu. Kromě volby nestandardního místa i načasování o tom svědčí rozcházející se výpovědi jejích účastníků o tom, co oné středeční noci vůbec probírali. Jejich šéf, plakátový bojovník s korupcí Andrej Babiš ale namísto toho, aby do věci vnesl jasno, jen prohlásil, že ho obsah schůzky nezajímá.
Nehledě na absurdní skutečnost, že podřízený určuje ministrovi místo schůzky, je zvláštní situovat údajné oficiální jednání kamkoli mimo prostory úřadu nebo parlament. Kanceláří a zasedacích místností je v kteroukoli denní nebo noční hodinu jak na ministerstvu, tak i v poslanecké sněmovně dostatek.
A o čem trojice mužů jednala? S první verzí přišel hned dopoledne ministr zdravotnictví Roman Prymula, který odmítl upřesnit, kdo další se jí kromě Faltýnka zúčastnil. Ač schůzku v rozhovoru pro týdeník Respekt označil za urgentní jednání, k jejímu obsahu neřekl prakticky nic. „Jednali jsme o opatřeních, která byla, jaká je situace, jakým způsobem máme komunikovat,“ snažil se odbýt redaktora uvedeného týdeníku. „Co bych já měl vylepšit v komunikaci, třeba,“ dodal na žádost o upřesnění jako dítě v ředitelně poté, co míčem vysklilo okno. Radit mu s touto věcí měl Faltýnek, přičemž Prymula vyloučil, že by to mohl vyřídit na dálku. „Po telefonu nejde asi vyřešit úplně všechno,“ uzavřel rozhovor. No právě, chtělo by se dodat.
Jaroslav Faltýnek zas podle své výpovědi s Prymulou řešil „nasazení lékařských týmů z amerického Texasu a Nebrasky v Česku a také aktuální situaci ohledně koronaviru.“ Výborně, na to asi pan Prymula zapomněl. Stejně jako na třetího účastníka…
Prymula zmínil, že během schůzky „proběhlo jednání i s hejtmanem Ivo Vondrákem“. Ten to však v pátečních rozhovorech opakovaně popřel. „Ne, nic takového neproběhlo, ani jsme o tomto týden s řediteli nemocnic nejednali. Ani s panem Faltýnkem a Prymulou, to mohu naprosto jednoznačně vyloučit. Fakt nechápu, proč mě ve svém vyjádření Prymula jmenoval,“ odmítal v rozhovoru pro Seznam Zprávy ministrova slova o tom, že měl v inkriminovanou středu jednat o plošném testování. „Mě Faltýnek poprosil minulý týden o to, zda bych se minulý čtvrtek nesešel s řediteli nemocnic. To jsem udělal a tam jsme řešili problematiku testování, nikoliv tuto středu někde na Vyšehradě,“ dodal. „Když dělám politiku a mám parlament, kde jsou k využití veškeré místnosti, tak nechápu, proč to teda neprojednali tam,“ připomněl Vondrák postup obvyklý v zemích s vyspělou politickou kulturou.
Oním třetím účastníkem byl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, který podle svého vyjádření pro Hospodářské noviny na Vyšehrad přijel na Faltýnkovo pozvání a tématem mělo být plošné testování v Moravskoslezském kraji.
Jak je vidět, o tom, kdo na noční schůzce v „restauraci-nerestauraci“ u vyšehradského hřbitova byl a o čem mluvili, existuje hned několik verzí. Možný způsob, jak k nim přistupovat, je nasnadě a naznačila jej i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, když v ČT prohlásila cosi o příliš velkém počtu verzí, než aby všechny byly pravdivé.
Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek se zas s Prymulovým vysvětlením posunul o pár desetiletí zpátky. „Je to jako vyjádření z 90. let, kdy se politici scházeli v divných hospodách. Ministr vám řekne, že jede na schůzku a neví, kde se koná,“ žasl nad výmluvami Babišova ministra.
Andrej Babiš se obsah schůzky ani nepokoušel komentovat. „Je mi jedno, co tam s panem Faltýnkem dělali a proč,“ prohlásil jen, což je veliká chyba vzhledem k tomu, že dotyční měli podle všeho natolik korupční agendu, že se s ní raději odebrali za aktuálních ztížených podmínek do ústraní, a ještě se ani nedokáží shodnout na tom, o čem že spolu vlastně jednali. V situaci, kdy je ve hře nákup materiálu na miliony testů, by bojovník proti korupci, za jakého se vydává Andrej Babiš, měl možná zpozornět a jednání o klíčových zakázkách mximálně zprůhldnit. Možná i on ale pochopil, že už mu onoho sympatického „kluka z plakátu“ bojujícího za lepší zítřky sotvakdo věří.