Předseda vlády Andrej Babiš se vypravil na Olomoucko. Při své cestě zavítal do olomoucké a prostějovské nemocnice nebo do sídla Hasičského záchranného sboru. Na Krajském ředitelství policie Olomouckého kraje, které premiér během své dvoudenní cesty rovněž navštívil, pak došlo k zajímavému úkazu, jaký v žádné civilizované zemi nebývá hned tak k vidění. Policejní důstojníci se vypínali v pozoru před trestně stíhaným (ano, už zase) pro podezření z mnohamilionového podvodu a s poctami jej přijímali jako vzácného hosta.
Řečeno v duchu bývalého premiéra Jiřího Paroubka: „kdo z vás to má?“ Kterýpak jiný občan České republiky, na něhož se pro důvodné podezření z kriminálního činu zaměří bdělé oko policie, má současně tu moc odvolat ministra spravedlnosti a jmenovat na jeho místo někoho vstřícnějšího, s větším pochopením pro jeho počínání? Nezapomínejme, že právě pod Ministerstvo spravedlnosti spadá celá soustava státního zastupitelství, kde se bude (ano, už zase) podruhé rozhodovat, zda se předseda vlády České republiky změní z obviněného v obžalovaného a ve známé kauze Čapího hnízda půjde před soud. A nezapomínejme ani na to, že šéf resortu spravedlnosti pořád ještě může bez udání důvodu kdykoli odvolat nejvyššího státního zástupce. Není to snad sen všech pachatelů kriminálních činů? Být svým způsobem šéfem svých vyšetřovatelů?
Vyšetřovací spis ohledně dotačního podvodu při získání financí na stavbu luxusního sídla u Olbramovic uzavřela policie v dubnu roku 2019. Státnímu žalobci Jaroslavu Šarochovi hned poté navrhla podat obžalobu a Babiše i ostatní obviněné včetně členů jeho rodiny poslat před soud. Státní zástupce Šaroch ovšem – po tříleté práci kriminalistů, proti níž do té doby nevznesl námitek – v září 2019 trestní stíhání všech obviněných k úžasu mnohých nečekaně zastavil. Do toho však na začátku prosince loňského roku zasáhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Stíhání Babišovy rodiny sice neobnovil, ale ve věci samotného Andreje Babiše a dotační expertky Jany Mayerové, která žádost o dotaci na Čapí hnízdo podepsala, Šarochovo rozhodnutí zrušil. Doslova prohlásil, že zastavení jejich stíhání bylo předčasné a nezákonné a případ vrátil k došetření.
Občan Babiš je tak z pohledu zákona a práva nepochybně naprosto stejným trestně stíhaným občanem jako kdokoli jiný, u koho policie došla k přesvědčení, že páchal trestnou činnost. Tedy měl by být. Ale protože je současně předsedou vlády České republiky, je s ním zacházeno úplně jinak než s běžnými obviněnými. Ty policisté „vítají“ leda tak ve výslechových místnostech, nikoli s velkou slávou na policejním ředitelství.
Facebooková stránka Krajského ředitelství olomoucké policie se tedy teď nově pyšní profilovou fotografií s nejslavnějším trestně stíhaným mužem České republiky. A dál můžeme – stejně jako na facebooku premiéra – vidět unikátní záběr několika desítek uniformovaných mužů zákona, kteří stojí v pozoru před člověkem obviněným ze závažné kriminality, za jakou může hrozit až deset let vězení.
Už jen tato donebevolající absurdita by měla být pro každého jen trochu myslícího člověka dostatečným dokladem obludného střetu zájmů, ve kterém se náš premiér nachází doslova na každém kroku, bez ohledu na to, že to opakovaně popírá. Už jen z toho je zřejmé, že v čele vlády, a tím pádem v čele exekutivy, se s neskutečnou zátěží svých kauz zkrátka nikdy neměl ocitnout.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.