Snahy o evakuaci dětí z Bachmutu vyvolaly fámy o tom, že policie odebírá rodičům jejich potomky násilím, a ti je tudíž začali schovávat. Na ukrajinské město naléhají ruské síly a policie se snaží přesvědčit občany, aby ho opustili. „Bílí a Temní andělé“ se starají o tamní obyvatele a o ty, kteří ruské invazi podlehli. Informace z místa přinesl list The Guardian.
Bílí andělé je policejní evakuační skupina, která prohledává čtvrti zničeného města, které v posledních čtrnácti dnech čelí rostoucí hrozbě, že bude dobyto Rusy. Snaží se evakuovat zejména děti a seniory, zatímco jejich protějšky, Temní andělé, vynášejí mrtvé. Civilisté, kteří ve městě zůstávají, se mohou obrátit na Invincibility Center. Je to místo, kde dobrovolníci nabízejí vodu a teplé jídlo.
Toto pátrání a snaha evakuovat ohrožené skupiny lidí vedly k fámám, že policie odebírá rodičům, kteří odmítají odejít, jejich děti, a to některé rodiny přimělo své syny a dcery skrývat. „Bohužel je to pravda,“ řekla Oleksandra Havrylko, třicetiletá policejní majorka, která strávila poslední dny v Bachmutu a okolních vesnicích s Bílými anděly a snažila se přesvědčit ty, kteří se starají o posledních několik desítek dětí, aby je nechali evakuovat.
„Došlo k případům, kdy lidé skrývali děti, protože slyšeli fámy o tom, že jim je policie vezme násilím,“ vysvětlila s tím, že podle zákona děti mohou být evakuovány pouze se svolením rodičů. Jsou tedy podle ní povinni přesvědčovat rodiny, aby odešly. V případě, že děti nemají rodiče, ale opatrovníka, je pak možné získat povolení od sociálních služeb.
Havrylko vysvětlila, že přesvědčování někdy vyžaduje několik návštěv rodiny. Je potřeba se seznámit a vybudovat si vztah. „To, jak k jednotlivcům přistupujeme, závisí na situaci,“ dodala. Minulý týden například zasahovala ve vesnici v blízkosti Bachmutu. „Byla tam rodina, která řekla, že nemají na odchod peníze. Bylo s nimi sedmileté dítě,“ popsala. S předstihem pro ně tedy našli byt, který jim následně ukázali a nabídli.
Lidé zůstávají žít v Bachmutu a okolí v děsivých podmínkách. Provizorně si vybavují sklepy. „V jednom případě jsem viděla generátor a děti hrající videohry. Ale spousta sklepů ani nebyla navržena tak, aby sloužily jako kryty proti bombám,“ přiblížila policistka. Lidé si do nich nanosili věci, aby se nepoškodily – koberce, ledničky, pračky, dokonce i mikrovlnky. Ty ovšem nefungují, protože ve sklepech není přístup k elektřině. „Vypadá to jako špinavé skladiště, mokré. Žádná elektřina,“ řekla.