Poslední dobou se Andreji Babišovi zjevně nedaří. A to nejen kvůli tomu, jak jeho pracně vytvářená image rázného premiéra a skvělého vyjednávače bere zasvé rychleji, nežli čekal. Opakované schůzky s prezidentem, na kterého se z různých důvodů bojí podat kompetenční žalobu ohledně průtahů se jmenováním nového ministra kultury, nejenže nepřinášejí výsledky, ale z té poslední se dokonce zbaběle vytratil zadním vchodem. Potupně utekl z Lán, aby se vyhnul demonstrantům a hlavně aby nemusel odpovídat novinářům čekajícím před bránou na tiskovou konferenci.
Ani jinak na tom není nijak zvlášť dobře, ačkoli v jeho facebookových čaulidi statusech nově přejmenovaných na „hlášení“ se jeho marketingový tým snaží usilovně dělat, že všechno je v nejlepším pořádku a zalité sluncem. Jenže není a skutečnost nezmění ani desítky „zasazených syslů“ a fotek s vytřeštěným zvířátkem sevřeným v premiérově pěsti. Zdá se, že tady platí známé české rčení „nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř“. Momentálně tedy pro našeho premiéra. A Andrej Babiš to ví a nejen on. Uvědomují si to i všichni kolem něj. Proto také ta marketingová hysterie – tu s mladičkou dcerkou, tu s obdivovateli z lidu, tu se zvířátky…
Celé to nápadně připomíná zábavnou mravoučnou scénku ze známé pohádky o Mrazíkovi. Loupežníci ještě vesele loupí, ale přitom už se na ně z výšky k zemi řítí kyje bohatýrem vyhozené do oblak. „Chlapi, to jsou ty naše klacky!“ zvolá loupežník, když jim začnou drtivě dopadat na hlavy. A jaké „klacky“ by se mohly brzy snést na hlavu pana premiéra? Není jich zas tak málo a mohly by praštit dost citelně.
Kauza Čapí hnízdo
Ještě v průběhu letních prázdnin se Andrej Babiš, držící smutné prvenství coby jediný trestně stíhaný český premiér, může obviněného „postoupit“ na obžalovaného. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který to sdělil 3. července v České televizi v pořadu Události komentáře, by měl státní zástupce Jaroslav Šaroch v kauze Čapí hnízdo rozhodnout do konce srpna. Pak se dozvíme, zda Andreje Babiše – případně koho dalšího – pošle před soud. Sice to vůbec udělat nemusí a místo toho může trestní řízení zastavit, ale nakolik je to pravděpodobné? Čím by to nejvyšší státní zástupce teď najednou zdůvodnil, když celou dobu vyšetřování vedené Pavlem Nevtípilem dozoroval a až dosud neměl žádných námitek? Pravděpodobnější tedy je, že první „klacek“, který se z nebes snese na hlavu Andreje Babiše, bude mít podobu obžaloby ze závažného trestného činu se sazbou až deseti let odnětí svobody.
Podezřelá reklama
Jedna kauza Čapí hnízdo ještě není uzavřená, a už se rozbíhá další. Kriminalisté už šetří jiný případ točící se kolem Babišovy luxusní rezidence u Olbramovic. Jde o vážné podezření z krácení daní a jiných daňových deliktů. Firmy holdingu Agrofert zadávaly Farmě Čapí hnízdo objednávky na reklamu za stovky milionů. Tím si snižovaly daňový základ, zatímco Čapímu hnízdu tak plynuly nemalé finanční částky. Ačkoli reklamu jako předmět podnikání vůbec neuvádí, tvořily příjmy z reklamy například v roce 2013 přes 70 % ze všech jeho tržeb.
Podezření z trestného činu pojal německý finanční úřad už roku 2014, a jak uvedl deník Echo 24, upozornil na to českou finanční správu. V té době řídil ministerstvo financí sám Babiš. A tak „berňák“ nekonal. V roce 2017 tuto kauzu zmínil i Evropský úřad proti podvodům, OLAF. Koncem května 2019 pak podal v této věci trestní oznámení i senátor Tomáš Goláň, který k tomu poznamenal: „Je jasné, že reklamu o takovém rozsahu nemohla firma na Čapím hnízdě … fyzicky realizovat. To by musela touto reklamou polepit ve Středočeském kraji každé stéblo trávy.“ Konkrétně jde o 272 milionů.
Do práce se ale pustili i kriminalisté, kteří se případem zabývají od března 2019. „Kvůli podezření z krácení daně zahájila policie úkony v trestním řízení,“ citoval web Neovlivní.cz slova mluvčí pražské policie Evy Kropáčové.
Tahle rána sice zase tak brzy nedopadne, bude-li vůbec dovedena k soudu, ale do konce roku se může výrazně posunout. A také je víc než zřejmé, že Andreje Babiše i přes všechna silná slova a pokřiky o kampaních a spiknutích citelně bolí už jen každá další zmínka o podvodech v jeho impériu, zvlášť když je podepřena dalším policejním vyšetřováním.
Audity Evropské komise
Počátkem července 2019 doputoval do ČR oficiální překlad návrhu auditní zprávy Evropské komise. V ní se jasně uvádí a dokládá, že Andrej Babiš nadále ovládá holding Agrofert, byť aktuálně zaparkovaný ve svěřenském fondu, a při čerpání peněz z evropských fondů se tudíž nachází ve střetu zájmů. Je tedy možné, že Česko bude kvůli tomu muset vrátit až 450 milionů korun.
Na vyjádření k auditům měla česká strana mít dva měsíce. Evropská komise ale lhůtu bez uvedení důvodů aktuálně zkrátila na měsíc. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) původně prohlásila, že kratší lhůta žádný problém nepřinese, jelikož na odpovědi už nějaký čas pracují, aby vzápětí oznámila, že požádá o prodloužení. Věc prý podle ní nijak nespěchá.
Ale tak trochu počítejme. Kdyby Evropská komise žádosti nevyhověla, ale sobě na definitivní verdikt lhůtu tří měsíců, ponechala mohla by konečná odpověď přijít už v průběhu listopadu. Což by v souběhu masivních chystaných demonstrací a oslav 30. výročí sametové revoluce, mohlo být tím největším okovaný kyjem, který na hlavu Andreje Babiše dopadne. Pokud EK žádosti o prodloužení vyhoví, měly by auditní zprávy v definitivní podobě dorazit do Česka koncem prosince.
Veselé Vánoce, veselého Silvestra a šťastný nový rok.