Když už se narodit v Rusku, tak ne jako muž, a hlavně ne na Čukotce. Ruské ženy mají těžký život, ale přežívají muže o mnoho let. Asi proto, že těžkostem nečelí vodkou tak často jako silnější pohlaví, které umírá v průměru o deset let dřív.
Rusové narození v roce 2016 by podle statistik agentury Rosstat měli v průměru žít 71,87 let. Ženy stále překonávají muže o několik let, průměrná ruská žena žije 77,06 oproti 66,5 let u mužů.
Region Ingušsko měl největší očekávanou délku života v zemi, přičemž obyvatelé by měli v průměru žít v průměru 80,8 let. Následovaly Dagestán a Moskva, kde se předpokládá, že novorozenci budou žít 77,2 let a 77 let.
Oblasti na Sibiři a na Dálném východě Ruska se ocitly na samém dně. Očekávaná délka života pro obyvatele vzdálené oblasti Tyva je 64,2 let. Děti narozené v samosprávné čtvrti Čukotka by měly žít až do věku 64,4 let, zatímco v ruské židovské autonomní oblasti žijí v průměru 65,8 let.
Nové plány, které stanovila ruská vláda, mají za cíl zvýšit do roku 2025 národní délku života na 76 let v celé zemi.
V roce 2015 přisuzovala OECD pomalému růstu očekávané délky života Ruska „vlivu hospodářské transformace v devadesátých letech a nárůstu chování zvyšujících riziko u mužů“, jako je pití a kouření.
Pokud jde o pití, je to po staletí ruský problém. Pokusy s tím něco udělat nikdy nevedly k nějakému výsledku. Důvody jsou nejspíš dva. Jednak nezmizely nikdy důvody, proč Rusové potřebují změnu vnímání reality, když nemohou změnit realitu, jednak má z alkoholu stát velké příjmy, je to taková druhá ropa. Je tomu tak už od carských dob.
Vladimir Putin, sám hlasatel zdravého životního stylu, kterému můžeme věřit aspoň jednu věc, totiž že sám nepije, se v roce 2014 postavil proti zvýšení ceny vodky.
Oficiálně proto, že by vysoké ceny vedly ke konzumaci nelegálního a možná nebezpečného alkoholu. Zatím to ale vypadá tak, že 25 procent ruských mužů zemře ještě před dosažením 50 let.