Novinář deníku SME Adam Valček dostal ocenění Bílá vrána. Jeho prací je investigativní žurnalistika, která letos stála život jeho kolegu Jána Kuciaka. V rozhovoru pro deník FORUM 24 hovoří o tom, jak se tragédia podepsala na současné situaci na Slovensku a popisuje jistou podobnost mezi Robertem Ficem a Andrejem Babišem.
Adame, moc vám gratuluji k ceně. Co pro vás takové ocenění znamená?
Mám pocit, že to ani nedokážu vyjádřit. Je to pocta. Ale především je to ukázka toho, že naše práce má smysl a že ten smysl vnímá i veřejnost. A to není jen o ceně, ale vidím to i ve chvíli, kdy píšeme o různých kauzách, které jsou pak díky tomu třeba znovu otevřeny a pachatelé souzeni.
S tím souvisí i podnikatel Marián Kočner, který je momentálně ve vazbě. Cítíte se jako jeden z těch, které tento člověk nechával sledovat, nyní bezpečněji?
Jednoznačně. Ve čtvrtek se sice jednalo o jeho možném propuštění z vazby, ale předpokládám, že k tomu nedojde, jelikož důvody trvají. Od jeho vzetí do vazby navíc přibylo nové obvinění.
Pro mě osobně je nyní situace rozhodně lepší. Kočner mě sledoval, což vím i díky tomu, že o mně zveřejnil informace, které odnikud jen tak vědět nemohl. Týkaly se mého zdavotního stavu a rodinného a milostného života. Navíc zde existují prokazatelné vztahy mezi Kočnerem a ženou, která si měla objednat vraždu Jána Kuciaka.
Tato vražda otřásla Slovenskem. Řekněte mi, chovají se teď politici k novinářům lépe? Poučili se?
Vůbec ne. Bývalý premiér Robert Fico nedávno na novináře opět zaútočil (na svém facebookovém profilu je nazval komedianty a obviňoval je ze lží, pozn. red.).S výjimkou prezidenta Andreje Kisky útočí všichni. Mají vliv na některá média, na ta, kde se to nedaří, útočí.
Jak se politici staví k dezinformačním webům? Mluví s nimi?
Na Slovensku je situace trochu jiná v souvislosti s dezinformačními weby. U vás máte Parlamentní listy. U nás sice také existují, ale jsou výrazně umírněnější. Takovou tu hardcore dezinformační scénu představují hlavnésprávy.sk a s těmi se vládní politici běžně nebaví. Mají tam prostor hlavně fašisté.
Po vraždě Jána Kuciaka se podařilo spojit novináře, kteří v mnoha ohledech začali spolupracovat, a to i napříč redakcemi. Stále tomu tak je?
To v zásadě trvá. Změny ale nenastali jen u novinářů, ale i u běžných občanů, což je velmi důležité. Lidé pochopili, jak důležitá je investigativní žurnalistika pro celou společnost. Mnoho z nich začalo podporovat nezávislá média, stoupl prodej na stáncích i předplatné. Také spolupráce mezi různými tituly v některých kauzách stále trvá.
Jaká je aktuálně na Slovensku atmosféra?
Společnost je stále probuzená. Pořád vnímáme následky té vraždy, nevzpamatovali jsme se z ní. Není to zdaleka uzavřený proces a jeho součástí jsou také protesty. K tomu samozřejmě přispívá slovník Roberta Fica nebo nedávné anonymní oznámení o tom, že bereme peníze od Sorose, že se jedná o puč ze zahraničí. Tak jako v Čechách budou teď v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo narůstat protesty a s nimi bude hrubnout slovník Andreje Babiše, tak je tomu i na Slovensku, kde Fico vždycky najde způsob, jak se vyjádřit ještě ostřeji.