Poslanecká sněmovna o výroční zprávě k hospodaření ČT opět nerozhodla. Po večerním ukončení rozpravy bude nyní opozice požadovat mimořádnou schůzi. Veřejnoprávní médium se opakovaně ocitá pod palbou kritiky převážně z řad poslanců SPD a KSČM kvůli jeho údajné nehospodárnosti, řízení managementu i nevyváženosti některých moderátorů. Výjimkou nebyla ani dnešní rozprava, kdy se na jejich stranu přidali i někteří členové vlády v čele s Pavlem Juříčkem (ANO): „Je to umírající organizace žijící z minulosti,“ prohlásil na adresu ČT. Ve Sněmovně roste zároveň počet poslanců, kteří jsou proti.
Zpravodaj tisku Juříček mimo jiné tvrdil, že podle jeho vlastního auditu rostou náklady televize rychleji než příjmy a výroční zprávy neposkytují dostatek informací, aby mohlo dojít k posouzení, zda nakládá s financemi podle zákonů: „Česká televize žije z minulosti, žije z podstaty, a jak jsem říkal, pokud neušetří půl miliardy ročně, velmi záhy bude naprosto jasné, že v průběhu následujících dvou až tří let to dopadne na všechny občany v České republice, kteří mají televizi, a bude muset být zvednutí koncesionářských poplatků.“ Slov podpory se mu dostalo vedle komunistů a členů SPD od Jaroslava Foldyny (ČSSD).
V reakci upozornil Miroslav Kalousek (TOP 09) na opakovaně vysoký deficit u připravovaného vládního rozpočtu na příští rok: „Juříček nás seznámil se svými výhradami k bilanci hospodaření České televize. Nicméně ty argumenty zaznívají v okamžiku, kdy nám leží na stole návrh zákona o státním rozpočtu. A porovnám-li tyto dva dokumenty – hospodaření České televize a státní rozpočet, tak je to jako rajská zahrada na straně jedné a neuklizené veřejné toalety po silvestrovské noci na straně druhé,“ uvedl opoziční poslanec.
„Jestliže u ČT pan Juříček říká, že žije z podstaty, tak státní rozpočet žije z budoucnosti. Jestliže pan poslanec Juříček varuje, že možná za několik let by se musely zvednout koncesionářské poplatky, tak vy tady zvedáte dramaticky daně, abyste udrželi deficit alespoň 40 miliard korun,“ dodal Kalousek s tím, že zpravodajovy argumenty považuje za falešné, účelové a pokrytecké.
Zmíněný Juříčkův audit následně označil šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek za pseudoanalýzu: „Jestliže ze soukromých peněz zaplatíte jakoukoli zprávu bez zveřejnění metodiky nebo přístupu dalších auditorů, je to dokument, který je naprosto nerelevantní, nevypovídající a já ho nebudu brát v potaz.“
Sama ČT reagovala na výtky s tím, že Juříček úmyslně manipuloval s fakty: „Audit ČT provádí mezinárodní společnost Ernst & Young, tedy stejná společnost, která audituje také společnosti ČEZ, Agrofert nebo třeba Brano poslance Pavla Juříčka,“ uvedli zástupci televize na Twitteru.
Ale především ze strany SPD míří často kritika na vystoupení moderátorů Václava Moravce (OVM), Nory Fridrichové (168 hodin) a Marka Wollnera (Reportéři ČT). Podle šéfa hnutí Tomia Okamury navíc dostávají mimořádný prostor. „Okamura, Babiš nebo Zeman, tak to přece vždycky běží v přímém přenosu, a ještě dokonce každou hodinu v hlavních zprávách na ČT 24 v České televizi, je to v Událostech, v Událostech, komentářích a rozebírají to všichni.“
I přes podporu části opozičních poslanců a většiny členů sociálních demokratů roste možnost, že rozpočet nakonec schválen nebude. V tomto případě by mohlo dojít k odvolání členů Rady, která zároveň volí a odvolává generálního ředitele.