Více než deset měsíců poté, co Rusko zahájilo masovou očkovací kampaň, probublává mezi menšinou těch, kteří se nechali očkovat, frustrace vůči neočkovaným Rusům.
„Ruští představitelé, včetně prezidenta Vladimira Putina a moskevského starosty Sergeje Sobjanina, stejně jako zdravotničtí úředníci také nenechali nikoho na pochybách, kdo podle nich nese vinu za znovuzavedení omezení. Dvě třetiny Rusů, kteří se odmítají nechat očkovat,“ píše server The Moscow Times.
„Je zvláštní, že se dobře vzdělaní lidé, lidé s vysokoškolskými tituly, nechtějí nechat očkovat. Máme bezpečnou a účinnou vakcínu,“ řekl Putin minulý týden. „Vyzývám vás, abyste šli a nechali se očkovat. Je to otázka vašeho života a života lidí, kteří jsou vám blízcí.“
Zatím se ale nezdá, že by si to většina Rusů nějak brala k srdci. Prostě se nechtějí nechat očkovat, a přitom situace v zemi je skutečně vážná. Vynucené uzavření podniků, které nejsou v Moskvě nezbytné, je dramatickým obratem v přístupu země k viru. Zatím se dávala přednost udržení ekonomiky v provozu, i když se v předchozích vlnách nákazy nárůst počtu případů a úmrtí zrychloval.
The Moscow Times uvádí řadu příkladů rozezlených podnikatelů, kteří mají dojem, že doplácejí na nezodpovědnost druhých. Můžeme ocitovat jednoho z nich, který tlumočí mínění těch ostatních.
„Nikolaj Riš zuří, že jeho moskevský řetězec luxusních kadeřnictví Birdie Hairdressers je nucen nejméně na 10 dní zavřít v rámci částečného celoměstského lockdownu, který má zpomalit šíření koronaviru. Opatření se přijímá kvůli nárůstu počtu případů, hospitalizací a úmrtí v posledních týdnech.
‚Je nespravedlivé, že ostatní se nenechávají očkovat, zatímco my ano. Tento lockdown, který je nutný, je jejich vina. Museli jsme přeložit všechny naše klienty, je to opravdu peklo,‘ řekl Riš listu The Moscow Times.“
Ti, kteří byli očkováni, a dokonce již dostali posilovací injekci, říkají, že už ztrácejí trpělivost, a zlobí se, že platí za lockdown, kterému se snažili vyhnout. Mnozí se domnívají, že nová opatření jsou nespravedlivá vůči podnikům, které nechaly své zaměstnance očkovat.
„Všichni jsme očkováni již několik měsíců a v našem odvětví je proočkovanost vysoká, 80 až 90 procent,“ říká Igor Stojanov, prezident Asociace podniků kosmetického průmyslu, sítě kadeřnictví, manikúry a kosmetických salonů. Toto odvětví bude nejvíce postiženo nuceným uzavřením, které by se ještě mohlo prodloužit, pokud počet případů nezačne klesat.
Pocit nespravedlnosti, zejména mezi majiteli menších podniků, kteří kritizují to, co považují za slabou podporu ze strany vlády, když je jim nařízeno zavřít a dál platit zaměstnance, roste.
„Máme patnáctimetrové stropy, klimatizaci, ventilaci, stoly jsou daleko od sebe, všichni naši zaměstnanci nosí roušky a všichni jsou očkovaní, ale stejně musím zavřít,“ řekl Andrej Kovaljov, který provozuje v Moskvě občerstvení a stojí v čele nezávislého sdružení podnikatelů. „Pak se podívejte do metra, kde polovina lidí nenosí roušky a všichni jsou tam namačkaní jako sardinky.“
Odpor vůči očkování je však silný. Poptávka po vakcínách prudce vzrostla v létě, kdy byla dočasně zavedena podobná pravidla, která vyžadovala, aby podniky v sektoru služeb zajistily očkování většiny svých zaměstnanců. Přibližně polovina Rusů ale stále tvrdí, že se očkovat nenechají. Tento podíl se za poslední rok téměř nepohnul, uvedl ředitel nezávislé sociologické agentury Levada Center Denis Volkov. Má podezření, že neočkovaní Rusové budou i nadále tvořit většinu. „Vzhledem k tomu, že očkovaných lidí je zjevně méně než neočkovaných, a také proto, že neočkovaní mohou být poměrně agresivní, očkovaní často mlčí.“