Omlouvám se všem biologicky a medicínsky vzdělaným čtenářům, že tento text pro ně neobsahuje nic objevného. Avšak vzhledem k tomu, že většina obyvatel není vakcinačními odborníky, musel vzniknout. Aby z mimořádně zajímavé a pracně získané, ale nijak katastrofické zprávy o mizení protilátek proti covidu u seniorů nevznikl další skandál plynoucí z nedorozumění.
Podané ruce, bez přehánění bohulibý charitativní projekt, proměřil hladinu protilátek proti covidu u úctyhodně početné skupiny očkovaných seniorů. A zjistil, že půl roku po vakcinaci jich mají v krvi jen velmi málo. TO ALE NEMUSÍ ZNAMENAT, ŽE NEJSOU PROTI NEMOCI ODOLNÍ, A URČITĚ TO NEZNAMENÁ, ŽE OČKOVÁNÍ NEFUNGUJE!
Imunita a tři lahve rumu
Až šedesát procent seniorů má po půl roce od očkování výrazně nižší nebo žádné protilátky. Vyplývá to z výzkumu Společnosti Podané ruce, které se účastnilo více než 600 seniorů. Referovala o tom řada médií, ale nikde jsem nenašel jasně a hlasitě řečeno, že to nepředstavuje žádný problém.
Imunita je komplikovaný proces, a tak volím v českém prostředí jednoznačně srozumitelnou paralelu – s popíjením alkoholu. Představme si situaci, kdy máme na stole plného panáka, načatou lahev rumu, a ve spíži dvě nenačaté. Pouze rum zaměníme za protilátky. Takže – panák rumu rovná se protilátky v krvi. Odborně – humorální, látková imunita. Nemusíme otevírat láhev, nemusíme nalévat, stačí do sebe panáka vyklopit, a ti nejodvážnější jej mohou vycucat brčkem. To jsou protilátky proti SARS-CoV-2, které máme aktuálně v krvi. Fungují okamžitě, a jak zlého vira uvidí, dají mu co proto. Třeba nedokážou zabránit, aby se ve vás usadil, ale neonemocníte, nebo budete mít jen slabé příznaky nemoci. Virus je napaden ihned po infikaci vašeho těla.
Všichni však víme, že rum ve skleničce dlouho nevydrží – a proto máme na stole tu otevřenou láhev. Zcela podobně se chovají protilátky v krvi. Také dlouho – pokud nejste s virem v kontaktu – v krvi nevydrží. Ale není to nic zvláštního ani špatného. Kdybychom měli v krvi protilátky proti všem nemocem, proti kterým máme imunitu vypěstovanou očkováním nebo proděláním nemoci, tak už v té krvi nebude mnoho místa na krvinky.
Dítě by už do 10. týdne mělo být naočkováno proti několika (pokud se nic nedávno neměnilo, tak tuším šesti) nemocem. A s věkem počet očkování, prodělaných nemocí a typů protilátek proti nim přibývá. Proto protilátky z krve vymizí, ale tělo si schová jejich producenty – plazmatické buňky vypěstované po očkování nebo při onemocnění. Tím nastává buněčná imunita. Jsou schované v kostní dřeni a slezině ve formě „paměťových“ plazmatických buněk, a i když z krve vymizí protilátky, tak jsou po infekci schopné začít produkovat „proticovidové“ protilátky jen s velmi malým zpožděním proti stavu, kdy jsou protilátky přítomné přímo v krvi.
Takže máte-li dostatek paměťových plazmatických buněk „proti SARS-CoV-2“ v kostech a slezině, jste chráněni, i když přímo v krvi protilátky už nemáte, či jich máte málo. Zpět k rumu: Když dopijete skleničku, tak si – během pár sekund – z otevřené láhve na stole před sebou nalijete nového panáka a pijete dál. Tak fungují i paměťové plazmatické buňky.
Přicházejí kamarádi…
Pak zazvoní zvonek a přichází parta přátel. Jedna načatá láhev rumu stačit nebude, tak jdete do spíže a přinesete ještě ty dvě další, co tam máte. Podobně v momentě, kdy je u člověka nákaza virem tak masivní, že paměťové plazmatické buňky nestačí produkovat dost protilátek, se rychle k životu probouzejí paměťové B-buňky. Ty – jsou „producentem“ plazmatických buněk – a během dnů se začnou horečně množit a proměňovat v ony plazmatické buňky produkující protilátky.
Podobně vám zabrala pár minut cesta do spíže pro dvě lahve rumu, když byl potřeba další alkohol pro přišedší. Ale jak jsou na stole (případně jak se paměťové B-buňky pomnoží a přemění), je rumu i protilátek dost. Takže zpráva o tom, že půl roku po očkování nemají senioři v krvi protilátky proti covidu, ani v nejmenším bez dalšího upřesnění neznamená, že by nebyli proti nemoci chráněni.
Plně vědomi jsou si toho samozřejmě i autoři celého výzkumu. Přímo v jednom z článků, který o nízké hladině protilátek u seniorů referoval, se totiž mimo jiné říká: „Nyní chystají Podané ruce ve spolupráci s Diecézní charitou Brno a statutárním městem Brno další fázi šetření, v ní se zaměří na laboratorní šetření především buněčné imunity.“
Kdyby bylo nejhůř
Pokusil jsem se popsat, proč nízká hladina protilátek v krvi nemusí znamenat bezbrannost proti viru. Ale může ji znamenat – když se očkováním imunita nevytvořila, když se nevytvořily paměťové imunitní buňky, či jich vzniklo jen velmi málo. Momentálně ještě nevíme, zda zkoumaná skupina seniorů tyto paměťové buňky má. Ale až výzkum dojde do cíle, tak i v případě, že by se ukázalo, že žádné paměťové buňky chránící proti covidu senioři nemají a očkování po půl roce nefunguje, nejde o žádný problém. Protože nejméně půlroční účinnost vakcíny prostě mají – to ukazují tvrdá data z celého světa. V USA přes 99 procent zemřelých na covid-19 tvoří neočkovaní.
Jsem plně očkován, a přestože nesnáším jehly, byly ty dvě injekce do nadloktí menší problém než vyjít kopeček od tramvajové zastávky u Ústřední vojenské nemocnice k očkovacímu stanu. Takže si bez problémů – a do kopce pomalu – bez nejmenších problémů dojdu pro třetí. Pokud ovšem do té doby nebude mít očkování k dispozici moje praktická lékařka, to bych se nechal v září přeočkovat u ní.
Lidé ze zkoumaného vzorku – senioři – by asi ani nemuseli chodit ke svému praktikovi extra kvůli očkování. Jen málokterý senior nejde k obvoďákovi alespoň jednou za půl roku – tak může očkování sfouknout společně s návštěvou kvůli jiné věci. Pro imobilní pak v řadě míst republiky existují mobilní očkovací týmy právě pro potřeby seniorů.
A že třetí dávka není problém, ukazuje i zahraniční zkušenost: Izrael a Německo už třetí dávkou seniory očkují. I já sám už mám třetí dávku slíbenou. Pár dní po druhé dávce Pfizeru jsem si ze zvědavosti, jak to zabírá, nechal udělat jako samoplátce test, a měl jsem hanebně nízkou hodnotu – jako by očkování nezabralo. Takže – po konzultaci s lékařem – jdu za měsíc na další test protilátek. A jestli těch šest neděl po ukončení plné vakcinace budou pořád nízké, tak si tu třetí dávku – anebo booster, bude-li – rád zaplatím jako samoplátce. Na rozdíl od bojovníků proti očkování dávám přednost tomu, abych nebyl nemocen.