Téma očkování se stalo stěžejním při debatě o boji proti koronaviru. Nepadají však primárně argumenty, které by odpůrce vakcinace alespoň trochu „nalomily“, ale objevují se další protichůdné informace, směřující od nové vlády. Na jednu stranu se hovoří o důvěře, zaznívají ovšem i návrhy, které by současnou situaci rozhodně neuklidnily.
Konkrétně se jedná o nápad šéfa lidoveckého poslaneckého klubu Marka Výborného. Ten by chtěl, aby si lidé, kteří nepodstoupili očkování a dostanou se na jednotky intenzivní péče, platili péči z vlastních zdrojů. „Ano, já bych klidně byl pro to, aby si péči, kterou musí dostat, hradil: Rozhodl ses svobodně, ale musíš počítat s tím, že poneseš následky,“ řekl Výborný v podcastu Seznam Zpráv.
Stejný model, jaký od 8. prosince funguje v Singapuru, chce navrhovat jak ministerstvu zdravotnictví, tak Legislativní radě vlády. Jakou šanci na úspěch poslanec KDU-ČSL má, se teprve ukáže, už teď je ovšem jasné, že podobné nápady moc nekorespondují s vládními prohlášeními uplynulých dnů.
Jak totiž upozornil Vlastimil Válek, nechce kabinet lidem nařizovat, jak se mají chovat a připomínat tak doby totality. Kvůli tomu, že chce nový ministr zdravotnictví občanům spíše důvěřovat než jim rozkazovat, nepožádá vláda o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí 25. prosince.
Stejně tak Válek nechce slyšet o povinném očkování lidí nad 60 let, uvažovat se prý dá pouze o nařízené vakcinaci některých profesních skupin. Jak tedy do této strategie pasuje hrazená péče pro neočkované pacienty na JIP?
Vůbec. Jedná se spíš o další výkřik, který není konzultován s nikým, kdo mu mohl dát nějaký právní rámec. Spíš než jako řešení se Výborného nápad ukazuje jako nedokonalá myšlenka.
Existuje totiž hned několik důvodů, proč je zavedení platby za léčbu pro nevakcinované pacienty nepřípustné a zcela nerealizovatelné. Prvotně se jedná o bezprecedentní zásah do poskytování lékařské péče, která je ze zákona každému garantovaná. Navíc ve stejné kvalitě. Na to, jakým dílem viny se konkrétní osoby podílely na své hospitalizaci, se dodnes nedbalo.
Pokud by se to do budoucna mělo změnit, musí se určit mnohem víc skupin, které se kvůli svému „rizikovému“ chování dostanou do péče lékařů. Můžeme se bavit o kuřácích, alkoholicích či obézních lidech. U nich se totiž častokrát dá také hovořit o jejich nezodpovědném chování vůči svému zdraví, ale nikdo ještě nahlas neřekl, že musí v nemocnici otevřít peněženku.
Dalším a velmi podstatným problémem by byla i reakce veřejnosti. Dnes už dostatečně rozdělená společnost, jejíž radikálnější část při zmínce o očkování bere do ruky transparenty, by nařízení podle Výborného návrhu možná nezvládla. Veřejnost, které je desítky let vyprávěno o tom, jak skvěle funguje zdravotní pojištění, by najednou dostala nečekanou facku.
Je sice úplně zřejmé, že v naší zemi praktikujeme model solidarity, kdy celoživotně zdraví lidé přispívají přes pojištění na léčbu těch, kteří neměli takové štěstí, ale stále se najdou lidé, kteří to nechápou. Stejně tak je jim složité vysvětlit, že za peníze, které poslali za svůj život pojišťovnám, by měli nárok zhruba na týden na podpoře dýchání.
Proto by nebylo možné, bez velkého odporu občanů, zkoušet ze dne na den na zažitém systému něco tak agresivně změnit. Když si vzpomeneme, jaká debata se vždycky rozhořela kolem 30 korun u praktického lékaře, co by asi lidé řekli na to, kdyby jim hrozila půlmilionová faktura za léčbu covidu-19. Je sice pravda, že odmítnutí očkování je každého rozhodnutí, za které nese odpovědnost, ale právě proto ho není možné brát jako důvod k nějakým finančním postihům.
Kdo se nenaočkuje, nesmí být peněžně trestán nebo jinak perzekuován. I když to vypadá jako nekonečný a možná i prohraný boj, je třeba všem, kteří odmítají vakcínu, stále dokola opakovat, že svým přístupem škodí nejen sami sobě, ale především těm nejohroženějším ve svém okolí.
Aby však mohly být vládou prezentované argumenty brány vážně, musí už konečně přestat tento informační šum, z něhož už jsou všichni otrávení a zmatení. Stejně jako teď. Platí tedy v současnosti, že Fialův kabinet lidem důvěřuje, nebo je chce kasírovat za to, že nejsou očkováni? Ví to vůbec třeba ministr zdravotnictví Vlastimil Válek?