Po éře takzvaných „kluků z plakátu“ vsadil Andrej Babiš na mocné podnikatele, kteří měli pomoci ukázat, že hnutí ANO razí pravicovou politiku. Právě kvůli tomu, že dnes je Babišova politická firma spíše na levé straně politického spektra, trojice byznysmanů odchází.
Zklamal nás, jako by vzkazovali Pavel Juříček, Jiří Bláha a Pavel Staněk. Právě tito tři poslanci podle informací serveru Novinky.cz už nemají chuť Babišovo hnutí reprezentovat. Je to nejen proto, že se jim zdá ANO jako levicové, ale důvodem je i velká pravděpodobnost, že se nestane vítězem voleb.
„Hnutí ANO tady asi nemá moc šanci. Jestli se to podařilo před čtyřmi roky, tak to bylo nějakou shodou okolností a aurou pana Babiše,“ říká například Bláha, podnikající v pekárenství, o šancích v Libereckém kraji. Překvapivě dodává, že podle jeho názoru je prospěšné, když se premiéři vystřídají.
S takovouto tezí je jasné, že v ANO skončil nejen pro letošní parlamentní volby, ale může zapomenout i na to, že by ještě někdy dostal šanci na kandidátce. Varianta, že by měl zemi vládnout někdo jiný než Andrej Babiš, je totiž v jeho hnutí zcela nemyslitelná. Bláha tedy evidentně počítá se svým koncem a „troufl“ si vyjádřit vlastní názor.
Ten má i na špatnou politiku hnutí vůči podnikatelské sféře. „Jestliže devadesát procent ANO tvoří lidé, kteří v životě nepodnikali, tak to nemůže nikdy podnikatelům pomoci. Navíc těch devadesát procent zastává názor, že se živnostníci mají nadstandardně,“ osvětlil Bláha atmosféru v ANO.
Že se Babišovo hnutí odklonilo od svého původního programu, si myslí i majitel společnosti Brano Group Pavel Juříček. „Pod tlakem koaličního partnera se stalo částečně populistickým a částečně levicovým,“ myslí si poslanec, který často ve sněmovně hájil Babiše a jeho kroky.
Velké prozření u zkušených a vlivných podnikatelů v dresu hnutí ANO přišlo zřejmě kvůli koronavirové pandemii. Ta totiž naplno ukázala, že Babišovi jde pouze o jeden druh byznysu, a to je ten jeho. Ostatní živnostníci a podnikatelé se totiž na pomoc vlády v momentě, kdy ji nejvíce potřebovali, spolehnout nemohli.
Zatímco kompenzace často dorazily až poté, co firmy byly nuceny zkrachovat, vláda se starala spíš o to, aby Evropské unii stále vyvracela, že premiér neovládá svůj koncern Agrofert. Místo pomoci všem podnikatelům se tak protežovala pouze Babišova společnost. I to patrně podnikatele, kteří sedí za ANO v poslanecké sněmovně, přimělo se od hnutí odpoutat.
Je ovšem zarážející, že si úkroku doleva tito tři pánové nevšimli už dříve. ANO se totiž svou populistickou politikou několik let staví proti podnikatelům a je mu bližší podplácení důchodců, kteří jsou za pár stokorun navíc ochotní volit i subjekt, který naši zemi vede do ohromných dluhů.