Od 1. prosince začíná oficiálně fungovat nová Evropská komise (EK), jejíž složení ve středu 27. listopadu schválil Evropský parlament (EP). Komisi opět vede předsedkyně Ursula von der Leyenová, Česko v unijní exekutivě zastupuje bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který má na starosti portfolio mezinárodního partnerství.
Do funkce oficiálně nastupuje i nový předseda Evropské rady – Charlese Michela ve funkci střídá bývalý portugalský premiér António Costa. EU má i novou šéfku unijní diplomacie, stala se jí bývalá estonská premiérka Kaja Kallasová.
Žádná oficiální ceremonie podle všeho není dnes v plánu, nicméně v pondělí odpoledne by se s von der Leyenovou a Costou měla v Evropském parlamentu poprvé v jejich nové funkci oficiálně setkat šéfka EP Roberta Metsolaová.
Slavnostní předání funkce mezi Michelem a Costou se odehrálo už v pátek. Odcházející předseda Evropské rady při té příležitosti předal svému nástupci i zvoneček, který používá při řízení summitů. Costa Michelovi poděkoval za to, že se „snažil udržet jednotu EU i ve velmi obtížných časech“. Costa ale zdůraznil nejen potřebu zajištění jednoty, ale také respektu k rozdílnostem jednotlivých zemí unie.
„Neměli bychom ignorovat rozdílné názory, je nás 27 zemí s odlišnou historií. Naše diverzita je přirozená,“ dodal. První summit bude Costa řídit 18. prosince, půjde o summit Evropské unie a zemí západního Balkánu.
Von der Leyenová ve středu v projevu k europoslancům prohlásila, že její komise bude mít tři hlavní priority – inovace, dekarbonizaci a bezpečnost. Zdůraznila také, že Evropská unie si musí udržet jednotu a že by měla hrát větší roli na Ukrajině, na Blízkém východě i v Africe.
Šéfka EK také uvedla, že cílem nové komise bude smazat bariéry v podnikání mezi 27 členskými státy, aby se podnikatelské prostředí v EU více přiblížilo podmínkám v USA. Nová exekutiva bude rovněž chtít snížit byrokratickou zátěž, zefektivnit unijní rozpočet a zajistit jeho větší flexibilitu.