Měsíc utekl jako voda a s rostoucími venkovními teplotami přichází další vydání největších novin na českém trhu. FORUM 24+ je i tentokráte plné zajímavých textů, rozhovorů i fotografií. Rozhodně si ho nenechte ujít.
Začít jsme nemohli jinak než ohlédnutím za právě skončenými eurovolbami. To, jak se výsledky promítnou do příštích parlamentních voleb, ještě nevíme, ale už víme, že se Andrej Babiš natřásá blahem, jak bude mít konečně ve sněmovně nějaké potenciální koaliční partnery.
Nabízíme vám proto i velký přehled, o čem se vlastně v eurovolbách v jednotlivých zemích hlasovalo. Každý stát má totiž svá témata, která jej trápí. A kromě toho, o čem se hlasovalo, vám ukážeme i to, jak to v konkrétních zemích dopadlo. Vypadá to, že vítěz není, ale je spousta poražených. Alespoň tak to vidí kolega František Kalenda.
Důležitý rozhovor vedl Petr Hlaváček s Otakarem Foltýnem, novým koordinátorem strategické komunikace vlády. Otakar Foltýn, bývalý náčelník Vojenské policie, dlouhodobě a neochvějně zastává stanovisko, že agresora odradí jen odvaha a síla. A v případě Ruska to platí dvojnásob. Není tedy divu, že jeho jmenování rozzuřilo místní ruskou pátou kolonu do běla. Více se dočtete v článku Johany Hovorkové.
S amerikanistou a spolupracovníkem redakce Jiřím Pondělíčkem jsme zahájili seriál o předvolební Americe. Co bude rozhodovat o křeslu nejmocnějšího muže světa? Jak si stojí jednotliví kandidáti, čí hlasy rozhodnou a jak může volbu ovlivnit nedávné odsouzení Donalda Trumpa?
O dalších volbách, tentokráte o těch, z nichž vzejde britský premiér, píše František Kalenda v rubrice „O kom se mluví“, kde se věnuje osobě Keira Starmera, jenž se možná stane novým šéfem britské vlády.
V čísle nechybí obsáhlá fotoreportáž z dění v Gruzii. Fotil a tentokrát i psal náš spolupracovník Ray Baseley a k jeho textu připojil další úvahy o tom, kam Gruzie směřuje, Martin Skýpala.
V minulém čísle jsme se věnovali hokeji. Tentokráte zujeme pomyslné brusle, opustíme ledovou plochu a v kopačkách vyběhneme na zelený pažit, jak by vložil Karel Poláček do úst panu Načeradci. Na fenomén fotbalu a jeho roli ve společnosti se blíže podíval Milan Tesař. Ten rovněž připravil výborný profilový rozhovor s Michalem Pavlíčkem. Legendární kytarista Pražského výběru v něm vzpomíná mj. na dětství v Kersku, na mystérium noci, kdy vznikala Straka v hrsti, na odmítnutí angažmá u Gotta a na rivalitu a usmíření s Michaelem Kocábem.
V rubrice „Portrét“ se Jan Lukeš věnuje „smutnému muži, který rozdával smích“, totiž režisérovi Oldřichu Lipskému. Je mezi námi snad někdo, kdo nikdy neviděl Limonádového Joea, „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ či film Adéla ještě nevečeřela? Oldřichu Lipskému by zkraje července bylo sto let.
Michal Klíma napsal pro FORUM 24+ text o Josefu Guttmanovi, muži, „který dokonale pochopil ruský styl vládnutí“. Josef Guttmann je vskutku pozoruhodná a zároveň tak trochu pozapomenutá postava našich moderních dějin. Byl jedním z těch, kteří po roce 1929 podřídili KSČ Stalinovi. Pak se ale od své minulosti odřízl a stal se komentátorem brilantně popisujícím realitu sovětského bloku. Své články publikoval zejména ve Spojených státech, kde žil v emigraci od konce třicátých let a kde také v roce 1956 zemřel.
Do historie pak zabrousíme také v textu Karolíny Němcové, která se věnuje „nejslavnějšímu deníku v dějinách“, tedy deníku Anne Frankové, který si tato židovská dívka vedla od 12. června 1942 do 1. srpna 1944.
S blížícími se dovolenými vám nabídneme i další pozvánku k cestování. Markéta Mitrofanovová vás přesvědčí, že polské pobřeží na Baltu nabízí mnohem víc než jen pouhé válení na pláži, a Petr Volf vám představí zcela novou kapli Marie Bolestné v Nesvačilech na jižní Moravě. I tam můžete na svých prázdninových cestách třeba zabloudit.
Tradiční ping-pong jsme si pak zahráli s dvojicí Štěpán Kozub a Jiří Krhut, kteří na sebe leccos zajímavého prozradili.
A samozřejmě nechybí ani největší křížovka v Česku či již tradiční povídka. Tentokráte je jejím autorem Petr Pazdera Payne.