Šéfporadce prezidenta republiky Martin Nejedlý byl nejzáhadnější postavou hradního sboru Miloše Zemana. Stal se ústřední spojkou prezidenta na Rusko. A právě on se svými nadstandardními vztahy na lidi kolem Kremlu budil největší obavy ohledně bezpečnostního rizika Hradu. S tímto názorem přitom nepřicházejí jen jeho političtí konkurenti, ale překvapivě už i jeho rodinní příslušníci. Velmi tvrdě se od něj distancovala jeho sestřenice Monika.
Zemanův šéfporadce Martin Nejedlý působil vždy tak trochu jako tajemný člověk. Často jsem si při mapování jeho života říkal, že se chová jako dobře vycvičený zpravodajec, který udělá svou práci rychle a kvalitně a pak za sebou zamete stopy. Takový reálný, nefalšovaný James Bond bez nadpřirozených schopností.
Na rozdíl od hradního kancléře Vratislava Mynáře, který působil ve své pozici jako papaláš s charakterem jakéhosi veksláka, byl Nejedlý chytřejší. Neupozorňoval na sebe tak očividně jako „vlekař“ Mynář svými zabíjačkami v době lockdownu nebo neprozíravými zápůjčkami stanu z hradních zásob na provoz Mynářova vleku v jihomoravských Osvětimanech.
„Pumpař“ Martin Nejedlý, obchodník s pohonnými hmotami a někdejší partner ruského ropného koncernu Lukoil, byl na rozdíl od Mynáře „vyšší liga“. Pro Miloše Zemana představoval něco jako vlivového agenta pro otázky Ruska a pro oblast byznysu. Působil jako lobbista a šedá eminence Hradu bez bezpečnostní prověrky a bez jakékoli kontroly. Byl to muž s „tajným životopisem“ – zejména pokud jde o jeho desetileté působení v Rusku, kde měl před nástupem do služeb Zemana podnikat.
Řadu let mi k němu nechtěli nic říct jeho nejbližší spolupracovníci či rodinní příslušníci. Možná se obávali dopadů, které by to pro ně mohlo mít. Možná jen nechtěli vířit vodu kolem mocného muže Hradu a útočit tak nepřímo na hlavu státu. Toto mlčení přerušila až nyní Nejedlého sestřenice.
***
O rodině Martina Nejedlého se toho donedávna moc nevědělo. Snad jen to, že je spřízněn s rodinou mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, majitele televize Barrandov. A to díky tomu, že Nejedlého sestřenice Monika byla dlouhá léta Soukupovou manželkou.
Když jsem tuto skutečnost zmínil v knize Rudý Zeman, která vyšla v roce 2019, nevěděl jsem, co tím po několika letech spustím.
Nedávno se mi ozvala právě Nejedlého sestřenice Monika Soukupová. A měla neobvyklou prosbu. „Obracím se na vás s následujícím problémem, i když nevím, zda jej budete umět vyřešit. Na wikipedii se pod mým dívčím jménem a informací o tom, že jsem bývalá žena Jaromíra Soukupa, objevuje informace, že jsem zároveň sestřenice Martina Nejedlého. Tato informace je ze zdroje, kterým je vaše kniha Rudý Zeman, a je bohužel pravdivá,“ napsala mi Monika Soukupová, která se za svobodna jmenovala Drlíková.
„Nicméně pan Nejedlý je pro mě již dlouhá léta cizí člověk, ke kterému se nikdo z mé rodiny nehlásí. Naopak se za takového příbuzného všichni propadají hanbou,“ uvedla Monika Soukupová.
***
Jak dále sdělila, se jménem bratrance nechce být spojována a nepřeje si, aby s ním byly spojovány ani její děti.
„Na wikipedii se tato informace u mého jména objevuje a jako zdroj je uvedena vaše kniha. Asi tušíte, v jak nepříjemné situaci se v současné době díky ‚popularitě‘ mého bývalého manžela nacházím. Mohl byste prosím buď informaci na wikipedii zrušit, pokud můžete, nebo mi poradil, co s tím mám dělat? Je mi to opravdu krajně nepříjemné,“ napsala Monika Soukupová.
Vysvětlil jsem jí, že pravdivá informace se nedá smazat a že je to realita, se kterou musí – bohužel – umět žít. A to vzhledem k tomu, že Martin Nejedlý je svými aktivitami i působením na Hradě jako poradce prezidenta veřejná osoba.
***
A tak se Monika Soukupová rozhodla, že řekne svůj názor na svého bratrance otevřeně a veřejně, aby bylo jednou pro vždy jasné, že s aktivitami Martina Nejedlého nesouhlasí.
„Stydím se za Martina. A dovolím si říct, že se za něj stydí celá moje rodina,“ řekla Soukupová během rozhovoru. „On hodlal zaprodat české zájmy za zájmy Ruska. To je něco tak odpudivého, že nemám slov,“ řekla.
Na Martina Nejedlého neměla nikdy dobré vzpomínky a jako rodina se příliš nestýkali. Když se začal objevovat po boku Miloše Zemana a pak na Hradě jako jeho hlavní poradce, byla z toho Monika Soukupová rozčarovaná, ale – jak říká – se zaťatými zuby to na veřejnosti nekomentovala. Zásadní zlom přišel v únoru 2022, když Rusko vtrhlo na Ukrajinu a začalo vést válku proti demokracii.
„Martin má prokazatelně nadstandardní vztahy s Ruskem a my jsme přitom nyní s Ruskem ve válce. A hodně lidí dělá, jako by to nemělo nikomu vadit,“ řekla Soukupová a dodala: „A já mám nést břímě zodpovědnosti, že tím celá rodina páchá zlo? To teda ne. Když se proti tomu nepostavím, co budou dělat moje děti? Jak se to pak promítne na jejich životy?“
Soukupová, volička pravicových stran, byla nadšená, že v roce 2021 prohrál sněmovní volby Andrej Babiš, který si s Milošem Zemanem rozuměl a vzájemně si vyhovovali. „Myslela jsem si, že nová vláda s tou pátou kolonou něco udělá. Ale Martínek si přitom dál vegetoval na Hradě. A hrál si na hodného strejdu,“ řekla Soukupová.
Termín pátá kolona označuje skupinu lidí, která zevnitř narušuje fungování nějakého celku na úkor zbylých osob. Obvykle jde o narušení ve prospěch jiné vnější nepřátelské skupiny, s kterou pátá kolona sympatizuje. Tato činnost může být zjevná, nebo tajná a může mít podobu sabotáže, dezinformace, špionáže a dalších.
Soukupová tento termín v případě svého bratrance používala během rozhovoru, který jsem s ní vedl, dost často.
„Martin je pátá kolona Ruska v Česku. A já a moje rodina s jeho aktivitami naprosto nesouhlasíme a distancujeme se od nich,“ prohlásila.
***
Podobně se Soukupová vyjadřovala i v interní debatě, kterou vedla se senátorkou za ODS Miroslavou Němcovou. Bylo to v březnu 2022, nedlouho po ruské invazi na Ukrajině. Soukupová tehdy senátorce napsala mail.
„Ráda bych reagovala na vaše myšlenky a názory k ruské agresi na Ukrajinu, které jste vyjádřila během mimořádné schůze v senátu i na svém FB účtu. Naprosto s vámi souhlasím, když říkáte, že Vladimir Putin a jeho stoupenci mají na to, co provádějí, manuál, přesný postup, jak dosáhnout cíle, a že už se podle stejného scénáře postupovalo i u nás v roce 1968,“ napsala 5. března 2022 Soukupová senátorce Němcové.
„Jsem velmi ráda, že poslední volby vyhrála opozice. Stihli jsme vytvořit vládu, za kterou se už nemusíme stydět. Jen se o to více stydíme za prezidenta Miloše Zemana. Ten sice měl k ukrajinské agresi pětiminutový projev, ve kterém označil Putina za šílence, ale řekl jen to nezbytně nutné, aby si ještě zachoval tvář,“ uvedla Soukupová. Podle ní ale byla tato tvář českého prezidenta falešná a velmi nevěrohodná.
„Ta tvář je maska marionety, od jejíchž rukou a nohou vedou nitky směrem ke kremelským lokajům Nejedlému, Mynářovi a dalším. Oni jsou základními kameny páté kolony po léta budované z Kremlu pro účely obnovení SSSR nebo Ruské federace – je jedno, jak tuhle diktátorskou středověkou zemi nazveme. Jak varoval Václav Havel, je třeba si na Rusy dávat pozor, jejich základní problém je v tom, že byli, jsou a vždycky budou rozpínaví a lidský život a svoboda jim nic neříká,“ uvedla Soukupová.
***
Zemanův poradce Martin Nejedlý se s označením Putinova agenta vyrovnal v počátcích své hradní kariéry po svém. Na zadní kryt svého mobilu si nalepil obrázek ruského prezidenta Vladimira Putina ve slunečních brýlích. A dál tím provokoval své kritiky.
Na Hradě využíval Nejedlý tu nejlepší kancelář přímo vedle prezidenta a k dispozici měl dlouhou dobu třeba i diplomatický pas. Hlava státu ho oslovovala familiárně „Martínku“. Jako jediný ze všech poradců měl Nejedlý k hlavě státu v podstatě neomezený přístup.
***
Soukupová v dopise zmínila, že v roce 1968 jí sice byly pouhé tři roky, ale její „prozíraví rodiče schovali z té doby všechny noviny, aby si je časem mohla přečíst a pochopit“. „Také se u nás doma pravidelně poslouchala Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. Patřím tedy do generace, která může konfrontovat, jasně vidí paralelu s Ukrajinou a také tuší, co pro nás ozbrojená ruská agrese může do budoucna znamenat,“ poznamenala.
A v dopise vyzvala senátorku, aby šla vláda tvrdě i po jejím bratranci Martinu Nejedlém. „Kroky by naše vláda měla činit nyní, aby nebylo pozdě. Namístě je nejen pomoc Ukrajině, ale i odstřihnutí existující páté kolony v ČR od moci, vlivných postů a finančních zdrojů. Obracím se tedy na vás a prosím, zda je ve vašich silách coby vlivné političky předkládat podněty a zajistit součinnost ze strany příslušných finančních úřadů ke kontrole účtů, finančních toků společností, ve kterých tito lidé figurují. Pan Nejedlý se například veřejně zmínil, že se teď hodlá angažovat ve firmách zabývajících se stlačeným plynem… Podle mého názoru to jsou jen zástěrky k udržení mocenského vlivu mezi Prahou a Moskvou. Rozhodně nestačí, aby poukazovali jen novináři, je třeba, aby se tím zabývaly příslušné úřady a především aby to šetřila policie ČR,“ uvedla Monika Soukupová.
***
Miroslava Němcová jí poděkovala. „Stoprocentně sdílím Váš pohled na nutnost odstřihnutí ‚páté kolony‘ uvnitř naší země. Poradím se, co by šlo co nejrychleji udělat,“ sdělila senátorka.
Němcová patřila dlouhodobě k nejtvrdším kritikům politického života Miloše Zemana. „Veřejně prohlašuji, že Miloš Zeman je zrádcem naší země. Jeho činy a spojenectví s Andrejem Babišem řízeně vedou k rozvratu české společnosti,“ uvedla senátorka v roce 2021.
Zemanovou motivací v politice nebyl podle ní zájem společnosti, její šance na uzdravení a prosperitu. „Jeho zájmem byl návrat k východním pořádkům a nástrojem pak bylo vzbuzování nenávisti,“ prohlásila Němcová.
Miloš Zeman podle ní patří k temné stránce dějin naší země. „Řadí se k těm nejodpudivějším figurám. Těmi se sám obklopuje a získává od nich moc k destrukci ústavních principů, k osobní mstě, k prosazení velezrádných zájmů ve prospěch Ruska a Číny,“ řekla již dříve Miroslava Němcová.
***
O tom, jak blízko k sobě Martin Nejedlý s prezidentem měli, svědčila celá řada momentek, fotografií a oficiálních jednání. Poradce Nejedlý byl s prezidentem vždy, když bylo potřeba. Byl přítomen i na jednání Miloše Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Přímo v Kremlu seděli v tu chvíli vedle Zemana kancléř Vratislav Mynář a druhý muž delegace, který naslouchal šéfovi Kremlu, byl právě neplacený poradce Zemana, podnikatel a lobbista Martin Nejedlý. Tedy člověk bez jakékoli státní či úřednické funkce.
Ruský prezident Putin přijal Miloše Zemana a jeho dva spolupracovníky v Kremlu 9. května 2015. Z ruské strany byli na besedě přítomni ministr zahraničí Sergej Lavrov a Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov.
Český ministr zahraničí, jímž byl tehdy sociální demokrat Lubomír Zaorálek, nikde. V Kremlu se po boku prezidenta neobjevil. Zeman dal přednost externímu poradci Nejedlému. Údajně proto, že Nejedlý je specialistou na energetiku a v Rusku bylo potřeba vyřešit vyrovnání dluhu, který vznikl na ruské straně při stavbě elektrárny Poljarnaja u města Salechard na Sibiři, na níž se podílely české firmy.
***
Monika Soukupová podle svých slov cítila dlouhou dobu bezradnost. „Ta bezradnost mne přímo dusí. Proto se na Vás opět obracím s prosbou o ráznější zasazení se, jak ruským posluhovačům zarazit přístup k moci, státním zakázkám, financování volebních kampaní z prostředků prapodivného původu a dalším nekalým praktikám včetně přístupu na Pražský hrad a do dalších reprezentačních objektů. Je to o to ostudnější, že zmíněný Martin Nejedlý je bohužel můj bratranec, za kterého se já i celá moje rodina hluboce stydíme a dávno jsme se od něj distancovali,“ uvedla Soukupová v dalším dopise, který koncem března 2022 zaslala senátorce Němcové.
***
Monika Soukupová, která je bývalou manželkou mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, mi řekla, že ona ani její bývalý muž se s Nejedlým celá devadesátá léta a roky po miléniu příliš nestýkali. „Martin a Mirek se podle mého názoru poznali a více spolu začali komunikovat až později, někdy po roce 2012,“ řekla Monika Soukupová.
Intenzivní to podle ní začalo být ve chvíli, kdy byl Nejedlý na Hradě a kdy hledali způsob, jak dostávat hlavu státu do pravidelného vysílání nějaké televize. A tak se domluvili právě se Soukupem. Proto Soukupova TV Barrandov vysílala několik let rozhovory s prezidentem Zemanem, kde si řekl, co chtěl, aniž by byl podroben kritickým otázkám.
Soukup měl mít z tohoto obchodního modelu jednu výhodu: do jeho mediálního impéria měla později přijít investice v podobně peněz od čínského kapitálu, který v té době prosazoval v Česku prezident Zeman. K tomu ale nakonec nedošlo, protože čínské společnosti nakonec tolik výhod Soukupovi nepřinášely. A navíc z toho měl Soukup podle své exmanželky v jednu chvíli pocit, že by o svou milovanou televizi Barrandov mohl i přijít. A to právě kvůli aktivitě Martina Nejedlého, která nebyla vstřícná a vůbec ne rodinná. Naopak. Šlo prý o konfrontační tón aktivity, která měla Soukupa připravit o vliv v jeho mediálním impériu.
V politických kruzích se dokonce mluvilo o tom, že se před třemi lety rozešli Soukup a Nejedlý hodně ve zlém a že měl Soukup dokonce svého příbuzného uhodit pěstí. To Soukupová nepotvrdila. Ale nevyloučila, že mohlo jít o těžký rozchod. „Mirek (Soukup) byl v byznysu vždy dobrý vizionář, který šel za svým cílem. Nedal se,“ řekla Monika Soukupová.
Roztržka mezi Soukupem a Nejedlým a tím pádem i celým Hradem vyústila v to, že od ledna 2020 přestal Miloš Zeman chodit na rozhovory k Soukupovi. „Dospěl jsem k závěru, že pořad ,Týden s prezidentem‘ na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál, a nemůže tedy přinést nové impulsy,“ sdělil Zeman 15. ledna 2020.
***
Martin Nejedlý – jak jsem již zmínil – působil tajemně. A tajuplně to vypadalo i s jeho narozením a jménem.
Nejedlý má totiž v rodném listu jiné příjmení. „Martin Nejedlý se narodil do neúplné rodiny jako Martin Drlík. Jeho maminka jej měla za svobodna. Dnešní příjmení získal, až když ho za vlastního přijal jeho pozdější otčím. Nejedlého děda byl řezníkem. Ale víc se zjistit nepodařilo,“ napsal jsem v roce 2019 v knize Rudý Zeman.
Monika Soukupová nyní upřesnila, že adoptivní otec Nejedlého se jmenoval Zdeněk Nejedlý. A Martina přijal za svého, když mu bylo šest let. Biologický otec Nejedlého je prý neznámý. Matka Martina Nejedlého (Drlíka) si skutečné jméno otce nechala pro sebe a detaily nesdělovala ani nikomu v rodině.
„Když si mám vzpomenout na Martina, když jsme byli mladí, vytane mi na mysli, jaký byl Martin slibotechna. Uměl slíbit hory s horákama, a pak nic. Podle mě má velmi vyvinutou sociální inteligenci. A dává si kolem sebe hodně pozor,“ řekla Soukupová.
***
Od roku 2013, kdy se poprvé volila hlava státu všelidovým hlasováním, volila Soukupová v prezidentských volbách vždy protivníka Miloše Zemana nebo Andreje Babiše. Zemanův vzestup a jeho vítězství nesla těžce. „Když vyhrál Zeman ve své druhé volbě v roce 2018, byla jsem zrovna s kamarádkou ve Špindlerově Mlýně. A tuhle noc jsme obě společně probrečely,“ svěřila se Soukupová.
Poprvé v roce 2013 volila knížete Karla Schwarzenberga, podruhé profesora Jiřího Drahoše. Během posledního klání dávala přednost profesorce Danuši Nerudové. „V prvním kole jsem volila paní Nerudovou, protože jsem v ní spatřovala moderní kandidátku, která má vizi do budoucna a která umí přitáhnout na svou stranu i mladé lidi. A pro druhé kolo jsem respektovala její doporučení. Tak jsem to samozřejmě hodila generálu Petru Pavlovi. A jsem šťastná, že to tak nakonec dopadlo,“ řekla mi Monika Soukupová.
***
Kdo je Monika Soukupová:
Společně se svým bývalým mužem Jaromírem Soukupem vybudovala prosperující účetní firmu, ve které působila do roku 2006 jako společník a hlavní účetní. Zároveň překládala z italštiny a španělštiny a v letech 2015–2017 pracovala jako novinářka v zahraničním oddělení časopisu Týden. Poté se opět věnovala překladatelské činnosti. Ve volném čase pomáhá dceři s parkurovým sportem.