Přes veškeré ujišťování, že ruským mužům povolaným do války bude poskytnut potřebný výcvik, se množí svědectví o pravém opaku. Někteří vojáci sice před lety absolvovali vojenskou službu, pak už však neměli s armádou nic společného a najednou se ocitnou uprostřed bojů, jaké Evropa od druhé světové války nepamatuje.
Ve válce na Ukrajině zahynul 23letý Alexandr Muchjanov, který byl mobilizován z města Karpinsk. Jeho osud popsala Novaja Gazeta Europe. Nedlouho před odvodem se 19. srpna oženil s Kristinou a již 28. září byl mladý muž mobilizován. Muchjanov neměl žádné bojové zkušenosti, ale před třemi lety se vrátil z povinné vojenské služby, uvedla jeho manželka. Teď pracoval pro společnost, která se zabývá svozem odpadu.
„Nebyli řádně připraveni. První den je čekaly lékařské prohlídky, druhý den museli kopat zákopy, a to byla celá příprava. Třetího dne byli posláni na frontovou linii,“ řekla mladá žena. „V oficiálních zprávách se píše, že Saša zemřel 14. října.“ Městská správa přislíbila pomoc při organizaci pohřbu.
Novinář Andrej Lošak na radiu Echo, obnoveném v exilu, ukazuje vývoj ruského smýšlení o válce na příkladu videí, která lidé natáčejí na telefon a zachycují tak ducha doby.
Na jaře se objevila videa ruských instagramových hvězd v žánru „Co se stalo?“. „Vzpomínám si, jak jedna beauty blogerka stála před zavřeným H&M a říkala: ‚Nepotrestali jste nás, ale sebe.‘ O týden později plakala poté, co byl zablokován instagram: ‚Proč musím jít na VKontakte, je to díra…‘,“ popisuje počáteční nálady novinář a dokumentarista Lošak. Pak přišlo léto a po sérii výbuchů na Krymu prchali turisté z pláže. Známé je video ženy plačící v autě, která říká, jak bylo na Krymu hezky: „Jako doma… Nechci odtud odejít…“ To byl podle Lošaka přelomový okamžik, kdy si Rusové začínali uvědomovat, že válka se může stát realitou nejen pro Ukrajince a že ležet na pláži na Krymu není bezpečné.
Pak video natočené před několika měsíci v Omsku. Rozhořčená žena si před pětipatrovou budovou s popraskanou fasádou stěžovala, že její syn bojuje pod kulkami ve speciální operaci, a proč vlastně, když ona musí žít v takových podmínkách. Ihned po této otázce se dům s rachotem zřítil a všechno zmizelo v oblaku prachu.
„Jako by se nebe rozhodlo napovědět. Dům se zhroutil, syn byl poslán na smrt do šílené války – co tyto dvě události spojuje? Správná odpověď je neodvolatelnost moci, ale to chudák žena asi neuhodne – je mimo politiku,“ komentuje novinář psychické rozpoložení Rusů, kteří si podle něj stále některé věci neumějí spojit.
Další video zachycuje situaci, kdy do autobusu dorazí ženě SMS zpráva, že její syn padl. Je zdrcena a začne nadávat Ukrajině a o Putinovi jako viníkovi situace tam nic nezazní.
Ruský vůdce Vladimir Putin mezitím navštívil jedno místo, kde se odvedení trénují. Podle záběrů je všechno v pořádku, výzbroj a výstroj jako z učebnice. Putin si všechno prohlédl, dodal vojákům odvahy a zase odjel.
РИА Новости: «Путин пообщался с мобилизованным, пожал ему руку и обнял».
«Мобилизованный» — это прошедший двухнедельный карантин сотрудник ФСО, которому предварительно купили современный камуфляж. Как выглядят и во что одеты реальные мобилизованные — в следующем твите. pic.twitter.com/QADhkroFry— Ходорковский Михаил (@mich261213) October 21, 2022
Z řady těchto negativních událostí o smrti vybočuje zpráva, že jeden ruský start-up nabízí svým klientům jedinečnou příležitost uspořádat si vlastní falešný pohřeb a zažít pohřbení zaživa za 3,5 milionu rublů (57 119 dolarů).
„Existuje možnost, že po této proceduře klient objeví nové talenty, psychické schopnosti nebo zaznamená úspěch v podnikání,“ řekla zakladatelka start-upu Jekatěrina Preobraženská rozhlasové stanici Govorit Moskva. Tyto inscenované pohřby popsala jako „skutečný symbol boje za sebe a svou vlastní šťastnou budoucnost“. Nabízí se dvě verze, jedna jako online pohřeb a ta dražší s opravdovým zakopáním v rakvi, ale jen na hodinu. Očekává se, že klienti vyjdou z rakve s obnovenou „touhou žít“ a budou si moci rakev ponechat na památku.