Vláda ve středu v poslanecké sněmovně seznamovala poslance s důvody vyhlášení nouzového stavu a s následky jeho zavedení. Během schůze zazněla kritika vlády, její předseda Andrej Babiš ale ze sněmovny odešel. V politické debatě pro Blesk pak řekl, že „s opozici nemá vůbec smysl debatovat“.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že je v České republice vzhledem k aktuální situaci nutné zavést nouzový stav. Chystá se zavírání středních a vyšších odborných škol, omezení výuky některých předmětů, omezení provozu divadel a zákaz vstupu diváků na sportovní utkání. „Není tak důležité, jestli někdo zemře na covid, nebo s covidem. Důležité je to, že zemře. Ta skutečnost je naprosto neoddiskutovatelná, protože ty nárůsty, které tady jsou, prostě všichni vidíme,“ obhajuje zavedení.
„Od pana premiéra mi chybí omluva, protože to je on, který nese plnou zodpovědnost za vládu, její kroky a její selhání. A vyhlašování nouzového stavu teď na podzim není nic jiného než přiznání absolutního selhání a podcenění situace ze strany vlády. Ta nepřipravenost během letních měsíců, kdy byl relativně klidnější průběh epidemie, ta nás teď dohání. A kdo za to nese zodpovědnost a kdo sám v březnu před televizními kamerami z televizních obrazovek mnoha televizních stanic říkal, že ji přijímá? Ano, pan premiér,“ kritizovala vládní kroky předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) se ke kritice také přidal a řekl, že občanští demokraté nepodpoří stav legislativní nouze. „Nezlobte se na mě, pane ministře, ale říct do mikrofonu – pokud máte nějaký geniální nápad, sem s ním, to není seriózní debata. To už dopředu toho protivníka nebo oponenta nějakým způsobem srážíte dolu. A pan premiér se nám vysmál a řekl, že žádná druhá vlna nebude. Najděte si to.“
Mezitím, co poslanci diskutovali, se v 11 hodin předsedové předních politických stran zúčastnili debaty v Blesku. Tam se premiér Andrej Babiš námitkám snažil bránit. „To je jasný důkaz, že s opozici nemá vůbec smysl debatovat. Měl jsem udělat vládu dneska v sedm ráno. Měli bychom jasně na stole od pana Prymuly, co jde udělat. Byl jsem slušný a změnil jsme vládu, aby opozice měla možnost vyslechnout Prymulu ještě dřív než bude vláda a za to jsem kritizován?“ zeptal se.
Babiš v debatě zároveň připustil, že není spokojen s komunikací ministra zdravotnictví. „Jasně jsem panu Prymulovi řekl, aby za celý resort komunikoval jenom on, aby nekomunikoval každý ředitel, imunolog fakultních nemocnic a primáři.“
Nouzový stav podle něj nezavádí žádná omezení, nikdo nechce zavírat obchody, restaurace ani jiné provozy, jako během první vlny. Hájil ho i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), podle kterého je znepokojivé, jak počty nakažených narostly. „Kdybychom neudělali nic, tak dneska máme 8 000,“ řekl.
Ohledně ekonomických dopadů ale varoval Miroslav Kalousek. „Jenom bych chtěl krátce reagovat na pana ministra Prymulu, který tady ještě během vystoupení před schválením programu řekl, že nechce interferovat s ekonomikou. Ono se to úplně stoprocentně nepodaří. Zdůrazňuji, že ta rozhodnutí nekritizuji, že chci věřit, že jsou správná a opravdu pomohou snížit reprodukční číslo. Nicméně ono uzavření restaurací v deset hodin prostě má své ekonomické dopady, zejména tedy do ekonomik těch provozů,“ řekl.