Vládě tento týden přistál na stole nový návrh na změny zákona o státních vyznamenáních. Zrušit by se měl trojstupňový formát a také by se měl rozšířit počet oborů, za které by šlo vyznamenání od prezidenta dostat. Přispělo by to i k většímu oceňování žen.
Řady držitelů státního vyznamenání by se od příštího roku mohly rozšířit o jejich držitele za zásluhy o stát v oblastech životního prostředí, mezinárodních vztahů, sociální, charitativní, dobrovolnictví a nebo zdravotnictví.
Podle místopředsedy poslanecké sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) by tato změna umožnila ocenit i lidi, kteří mají nezpochybnitelné zásluhy o stát, avšak nevejdou se do žádné z dosud stanovených kategorií, a na státní vyznamenání proto nedosáhnou.
Návrhem by zároveň chtěl přispět k vyššímu počtu vyznamenaných žen. „Jelikož se výčet oceňovaných oblastí rozšíří zejména o oblast sociální a dobrovolnictví, ve které působí převážně ženy. Do roku 2023 včetně obdrželo medaili Za zásluhy celkem 728 lidí, z toho 135 žen, tedy 18,5 procenta z celkového počtu oceněných jsou aktuálně ženy,“ vyčetl ve svém odůvodnění Bartošek.
Pro deník FORUM 24 místopředseda Bartošek uvedl, že návrh je předjednaný ve sněmovním podvýboru a seznámil s ním i kancelář prezidenta. „Došlo k obecnému souhlasu. Jednal jsem na podvýboru i s kolegy z opozice. je to jednoduchý návrh, který může být během deseti minut hotový,“ řekl.
Součástí Bartoškova návrhu je i zrušení tří stupňů medailí a udělování pouze jedné medaile Za zásluhy.
„Dělení a rozdíly mezi jednotlivými stupni nejsou blíže specifikovány a v praxi docházelo k různým přístupům u diverzifikace. Udělování medaile Za zásluhy v různých stupních tedy není jednotné a dochází k nadbytečné rozdílnosti, případně k opakovanému udělování medaile Za zásluhy jednomu člověku v různých stupních,“ vysvětlil místopředseda poslanecké sněmovny.
Podoba medaile by se však měnit neměla, měla by jednotný vzhled podle současné medaile I. stupně, tedy z pozlaceného stříbra.
Novela by měla být platná od 1. října příštího roku tak, aby prezident mohl v příštím roce oceňovat už podle nové podoby zákona. Bartošek proto navrhuje projednání v poslanecké sněmovně v takzvané devadesátce, tedy tak, aby zákonodárci mohli vyslovit souhlas už v prvním čtení. Návrh nyní putuje na vládu.