Blížící se Vánoce v mnohých rodinách vzbuzují každoroční otázku, v jakém složení by se měla odehrát štědrovečerní večeře. Zůstat jen v kruhu nejbližší rodiny, nebo pozvat i prarodiče nebo dokonce další příbuzné? Vztahová koučka prozradila, jak lze situaci vyřešit.
Základem je, odbourat pocit provinění vůči širšímu rodinnému kruhu, vysvětluje Gemma Niceová. Pro některé lidi je totiž pořádání “velkých Vánoc” zažitou povinností, která je zbytkem rodiny očekávaná. Tyto okamžiky ovšem mohou znamenat problémy, píše Daily Mirror.
Ne všichni pozvání si totiž musí padnout do noty. „Vánoce by nebyly Vánocemi bez hádky, že? Omyl. Sváteční dny nemusíte trávit s širší rodinou,“ tvrdí Gemma. „Máte právo říct ne. Sdělit všem, že Vánoce trávíte doma, což by vaše rodina měla respektovat,“ dodává.
Pro někoho se stává otřesným i okamžik, kdy musí na Štědrý den na rodinné návštěvy. „Pokud se děsíte pomyšlení, že tam půjdete, potí se vám dlaně, zrychluje se dech a cítíte se na omdlení, je to chvíle, kdy byste měli říct ne a neustoupit,“ radí Niceová.
„Nedělejte si starosti s tím, co si myslí ostatní, je to váš život. Nejste na tomto světě příliš dlouho a každá vteřina se počítá. Je tedy čas opět převzít kontrolu nad svým časem,“ dodává. Jak ovšem rodině oznámit, že obvyklá návštěva tento rok neproběhne?
„Nejprve si dodejte odvahu tím, že se třikrát zhluboka nadechnete a v duchu si naplánujete, co řeknete. Poté to budete schopni říct jasně,“ vysvětluje Gemma. “Můžete začít třeba tím, že řeknete: ‚Nevadilo by vám, kdybychom si tentokrát udělali vlastní Vánocě a viděli se jindy během svátků? Letos jsme toho měli hodně a rádi bychom Štědrý den strávili jen my dva,” dodává.
Odbornice také radí, aby si lidé navzájem naslouchali, protože to je základem dobré komunikace. „Na závěr se jich zeptejte, zda jsou v pořádku, a řekněte jim, že je máte rádi a že se brzy uvidíte,” doporučuje Niceová.
Pokud ovšem návštěvu u příbuzných absolvovat musíme, měli bychom si prý vytvořit nástroje, které nám pomohou situaci zvládnout. “Udělejte si volno, řekněme půl hodiny až hodinu, a jděte se projít, třeba vezměte psa a na čerstvý vzduch. Budete v přírodě a díky tomu se uvolní uklidňující hormony serotonin a dopamin. Téměř okamžitě se budete cítit šťastnější a klidnější.“
Podle expertky je hlavně důležité, aby si nikdo nenechal pokazit Štědrý den a prožil ho přesně tak, jak si představuje. Včetně výběru osob, s nimiž chce sváteční chvíle sdílet.