Informace o tom, zda je člověk infekční i po očkování proti koronaviru, se velmi různily. Někdo tvrdil, že vakcína ochrání toho, kdo ji dostal, i všechny ostatní, jiní si byli jistí, že je přínosem pouze pro jejího příjemce. S novými výsledky výzkumu nyní podle deníku Daily Mirror přišla izraelská lékařka, která tvrdí, že látka od společnosti Pfizer zabrání přenosu z očkovaného na další osoby.
Profesorka Gili Regev-Yochai je přesvědčena, že v momentě, kdy má očkovaný za sebou aplikaci obou injekcí, není hrozbou. Ředitelka epidemiologie a oddělení infekčních nemocí v lékařském centru Šeba v Tel Hashomeru sice netvrdí, že by přenos nebyl možný, ale pravděpodobnost, že by k němu mohlo dojít, je velmi malá.
V jejím přesvědčení ji utvrzuje výzkum, který vedla. Po dvou očkováních se podle něj vylučuje méně virových částic a lidé s vakcínou jsou tak daleko méně infekční, navíc mají vysokou hladinu protilátek.
Ta podle Gili Regev-Yochai odpovídá dvacetinásobku protilátek, které si vytvoří tělo člověka, jenž se z nákazy covidem-19 vyléčil. „Výsledky průzkumu jsou v souladu s experimentem společnosti Pfizer a jsou dokonce lepší, než se očekávalo,“ řekla profesorka pro deník Jerusalem Post. „Určitě existuje důvod k optimismu,“ dodala.
Výzkum společnosti Pfizer například uvádí, že vakcína je účinná v 95 procentech u těch, kteří přijdou s virem do kontaktu po obou očkováních.