Když Vladimir Putin přebíral po Borisi Jelcinovi prezidentskou funkci, měli Rusové velká očekávání. Proto bylo třeba novou hlavu státu připravit na výkon důležité pozice v jiném duchu, než volil jeho předchůdce. K tomu měl pomoci i expert na komunikační dovednosti.
Této nesnadné role se ujal světově uznávaný odborník na řeč těla Allan Pease. Ten se podle deníku The Sun s Putinem poprvé setkal v roce 1991 v Petrohradě. Rok po rozpadu Sovětského svazu se Pease s manželkou Barbarou vydali na Východ, aby využili své schopnosti a poskytli školení politikům v bývalých komunistických zemích. Chtěli je naučit, jak se “chovat více západně”.
Jak australský expert říká, k setkání s Putinem došlo shodou mnoha náhod. Původně měl totiž autor několika knih jednat s tehdejší hlavou státu. „S prezidentem Borisem Jelcinem jsme si domluvili tři schůzky, ale nikdy se neukázal,” vzpomíná Pease s tím, že Jelcinovu blízkému člověku navrhl, že by prezidentovi představili nové způsoby sebeprezentace.
„Navrhli jsme, že Jelcinovi ukážeme, jak se chodí do televize. Ten nápad se mu líbil a souhlasil, že se s námi setká ve slavném petrohradském Zimním paláci,” říká Pease pro britský deník. „V den našeho setkání se však nemohl dostavit, a tak místo sebe poslal zástupce. Jistého Vladimira Putina,” dodává.
Odborník na řeč těla vzpomíná, jak na něj bývalý agent KGB zapůsobil: „Rychle se učil a brzy si osvojil, co jsem mu ukazoval”. Důležité bylo, aby Putin nepůsobil agresivně, jak byli vysocí činitelé Sovětského svazu zvyklí. Pease proto Putina naučil gesto, mnohdy zvané jako “modlení”.
„Dáte ruce k sobě jako kostelní věž, usmějte se, aniž byste ukázali zuby. Díky tomuto gestu působíte sebejistě a máte své emoce pod kontrolou,” vysvětluje Pease. „Podívejte se na videa s Putinem z doby před ukrajinskou krizí. Toto gesto používá,” dodává s tím, že velmi důležité bylo i naučit současného prezidenta, aby ztratil “ruskou tvář”, která nedává najevo emoce.
Bylo však nutné se oprostit od toho, co předváděl Jelcin, jehož měl původně Pease učit. „Věděli jsme, že potřebuje hodně zapracovat na svém stylu prezentace, protože působil trochu jako idiot,” vzpomíná expert. „Pořád tančil, málokdy byl střízlivý. Nebylo to to, co ruský lid chtěl,” dodává s tím, že Rusové toužili spíš po drsňákovi.
„Chtějí, aby byl prezident jako G.I. Joe, supervoják, vlastenec. Chtějí ho vidět pilotovat letadlo, být mistrem bojových umění,” vysvětluje Australan. „Po mnoho let se této role zhostil velmi dobře,” dodává. Zatímco Jelcina doma odmítali jako opilce, Putin prosazoval image muže činu. Má černý pásek v judu, hraje lední hokej, jezdí na koni, fotí se při lovu nebo rybaření, pózuje bez trička, připomíná The Sun.
Pease tvrdí, že se Putinovo chování i vzhled za poslední měsíc výrazně změnili. „Hodně přibral. Mezi mnoha mými přáteli v Rusku se proslýchá, že má rakovinu tlustého střeva. Přibývání na váze je častým příznakem léčby této nemoci,” sdělil bývalý učitel ruského prezidenta.
“Vždycky byl fanatik do fitness. V současné době však zjevně necvičí. V Rusku kolují zvěsti o tom, že má rakovinu nebo počínající Parkinsonovu chorobu,” říká Pease, podle nějž to patrně způsobilo i změnu jeho chování. „Už to není ten sebevědomý vůdce. Je to člověk, který si všechny drží na distanc,” všímá si.
Jako důkaz rostoucí paranoie připomíná australský expert podivně dlouhý stůl, u nějž Putin přijímá hosty, nebo prezidentovo sezení zády ke zdi. To jsou podle Pease signály, že se Putin bojí útoku na svou osobu. „Je zřejmé, že se mu něco děje v hlavě,” je přesvědčen komunikační expert. Putinova nemoc, ať už fyzická, nebo psychická, by podle Pease mohla vysvětlit i jeho neuvážené kroky na Ukrajině.